Nisko czynszowe mieszkania abonamentowe: Nowy trend w mieszkalnictwie pod Krakowem

Rynek mieszkaniowy w Krakowie przeżywa jedną z najtrudniejszych chwil w historii. Średnie ceny mieszkań osiągnęły zawrotne 16 127 zł/m², co oznacza wzrost o 21% w porównaniu do ubiegłego roku.

Jak podaje portal rynekpierwotny.pl, liczba dostępnych mieszkań spadła aż o 26% w skali roku, co dodatkowo napędza wzrost cen. Eksperci przewidują, że trend wzrostowy utrzyma się również w nadchodzących latach, co stawia przed mieszkańcami Krakowa wyzwanie w postaci rosnących kosztów życia.

Rynek najmu również nie pozostaje w tyle

Nie tylko rynek sprzedaży mieszkań w Krakowie jest w trudnej sytuacji. Średnia cena najmu wynosi obecnie 68 zł/m², co oznacza, że za wynajem trzypokojowego mieszkania o powierzchni 50 m² trzeba zapłacić około 3,5 tys. zł miesięcznie, nie licząc kosztów eksploatacyjnych i opłat za miejsce postojowe.

Alternatywy poza granicami miasta

Wobec tych trudności, coraz więcej osób zaczyna rozważać alternatywne lokalizacje poza Krakowem. Przez lata popularnością cieszyły się okolice takie jak Zielonki, Wieliczka, Skawina, Mogilany czy Kocmyrzów. Jednak i tam ceny mieszkań zaczynają się wyrównywać z krakowskimi, a atrakcyjne grunty powoli się wyczerpują. W rezultacie poszukiwania własnego M przenoszą się na obszary nawet 70 km od Krakowa, zwłaszcza w kierunku Tarnowa. Gminy takie jak Niepołomice, Kłaj, Brzesko, Borzęcin i Wierzchosławice zyskują na popularności dzięki dobrej komunikacji, w tym bliskości autostrady A4 i szybkiej kolei aglomeracyjnej, umożliwiającej dojazd do Krakowa w niecałą godzinę.

Nowy trend: mieszkania na abonament

Odpowiedzią na rosnące ceny mieszkań są tzw. mieszkania na abonament, dostępne w ramach społecznego budownictwa czynszowego realizowanego przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Te nowoczesne inwestycje, tworzone przez samorządy i Skarb Państwa, oferują gotowe do zamieszkania mieszkania o powierzchni od 35 do 70 m², z średnią ceną najmu wynoszącą 20 zł/m². Aby zamieszkać w takim mieszkaniu, należy wpłacić jednorazową opłatę partycypacyjną, która działa jak kaucja i jest zwracana w przypadku rezygnacji z najmu.

Model ten przypomina system abonamentowy – wpłacając opłatę początkową, a następnie comiesięczny czynsz, najemcy mają stabilną i długoterminową opcję mieszkaniową, którą można dziedziczyć lub przepisać. Dzięki społecznej naturze programu, SIM-y gwarantują stabilność najmu.

SIM Małopolska: budowy w sześciu lokalizacjach

SIM Małopolska, największy tego typu projekt w województwie, prowadzi obecnie zaawansowane budowy w sześciu gminach: Miechowie, Wieliczce, Starym Sączu, Rabce-Zdroju, Wierzchosławicach i Borzęcinie. Ze względu na duże zainteresowanie, nabory we wszystkich lokalizacjach zostały już zakończone – z wyjątkiem Borzęcina. Właśnie tam trwa jeszcze nabór do inwestycji „Leśne Zacisze w Łękach”, oddalonej zaledwie 10 minut od autostrady A4. Lokalizacja ta, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych, oferuje ciszę i spokój w połączeniu z dogodnym dostępem do Krakowa.


Więcej informacji na temat naborów oraz programu można znaleźć na stronie https://simmalopolska.pl/