Noc Muzeów za nami. Ile osób odwiedziło muzealne placówki?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie przyciągnęła tysiące zwiedzających. Która placówka cieszyła się największym zainteresowaniem i ile osób wzięło udział w wydarzeniu? Czas na podsumowanie.

13 maja odbyła się najstarsza z cyklu Krakowskich Nocy – Noc Muzeów. W swoje progi zaprosiło ponad 50 placówek muzealnych, oferując zwiedzającym wiele atrakcji. Uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć stałe i czasowe ekspozycje, ale także wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, takich jak pokazy, warsztaty czy projekcje filmowe. Która placówka cieszyła się największym zainteresowaniem?

Muzeum Narodowe na szczycie

Najwięcej osób, bo prawie 19 tys., odwiedziło Muzeum Narodowe wraz z jego oddziałami.

– Dla MNK to kolejny popandemiczny sukces – podczas Nocy muzeum odwiedziło blisko 19 tysięcy osób. Największą popularnością cieszyło się Muzeum Książąt Czartoryskich, a zaraz po nim uplasowały się Gmach Główny MNK i Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Zwiedzających nie zabrakło również w mniej znanych oddziałach MNK, takich jak Pałac Biskupa Erazma Ciołka czy Kamienica Szołayskich – podkreśla Klaudia Janeczek, stażystka ds. PR MNK.

Na drugim miejscu uplasowało się Muzeum Krakowa z oddziałami – ok. 10.500 zwiedzających. Z kolei Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło ok. 13 tys. osób. Sporym zainteresowaniem cieszył się także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (ok. 7 tys. zwiedzających) oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Placówkę te odwiedziło ponad 4 tys. osób.

Frekwencyjny sukces

Krakowska Noc Muzeów przyciągnęła łącznie ok. 100 tysięcy zwiedzających.

­– Sukces frekwencyjny pokazuje, jak bardzo wszyscy tęskniliśmy za uczestnictwem w kulturze bez bariery w postaci ekranu. I chociaż doceniamy wszystko, czego nauczyliśmy się dzięki pandemii, to jednak bogata oferta kulturalna w wydaniu online nie zastąpi Nocy Muzeów w tradycyjnej formie: bezpośredniego kontaktu ze sztuką w towarzystwie innych osób, osobistego uczestnictwa w wydarzeniach, a nawet legendarnego już stania w kolejkach, żeby wejść do niektórych muzealnych oddziałów – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Jak informuje Anna Latocha z biura prasowego urzędu miasta, tegoroczna frekwencja Nocy Muzeów wypadła porównywalnie do frekwencji z roku 2019.

comments powered by Disqus