Noc Muzeów. Znamy program tegorocznej edycji

Noc Muzeów (Archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To będzie edycja inna niż poprzednie. Ze względu na ograniczenia, muzea będzie można zwiedzać nie nocą, a w ich stałych godzinach otwarcia. Po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć nowo powstałe Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow.

W tegorocznej Nocy Muzeów udział weźmie 37 placówek. Wydarzenie odbędzie się 21 maja.

Chociaż tym razem wyjątkowo zmienia się formuła, nie zmienia się to, że odwiedzający zobaczą nie tylko stałe i czasowe ekspozycje, ale również miejsca na co dzień niedostępne. W programie znalazły się również warsztaty, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane ze względu na sytuację epidemiczną.

Zwiedzanie w ciągu dnia

Wstęp do większości muzeów jest odpłatny. We wszystkich instytucjach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje, które są dostępne na stronach internetowych każdego muzeum uczestniczącego w Nocy Muzeów.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne, muzea czynne będą w swoich stałych – dziennych godzinach otwarcia.

Niektóre placówki wydłużą godziny zwiedzania – to np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.

Nie wszystkie muzea będzie można zwiedzać na żywo. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius czy Muzeum Starego Teatru proponują zwiedzanie wyłącznie w formie online.

Wystawy i nie tylko

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w tematycznym oprowadzaniu po terenie dawnego obozu.

W Muzeum Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, zostanie zaprezentowana ekspozycja czasowa „Portrety Królewskie – Wazowie”, Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do oglądania wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”.

Muzeum Armii Krajowej m.in. zaprezentuje eksponaty z kolekcji broni palnej i szabli na dziedzińcu. Dzieci natomiast będą mogły zagrać w wielkoformatową grę planszową o Akcji „Burza”.

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich poszczególnych oddziałów – Fabryki Schindlera, Muzeum Podgórza, Domu pod Krzyżem i Muzeum Nowej Huty. W programie zwiedzanie wystaw, debata i spacery.

Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę poświęconą pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki”.

Sporo będzie się działo w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Będzie on otwarty w godzinach 10.00 – 22.00. W godzinach wieczornych planowane są pokazy spalania pierwiastków („Kolorowe płomienie”) i wizualizacja fali dźwiękowej za pomocą gazowych płomieni.

W dawnym hotelu Cracovia zostanie zaprezentowana wystawa czasowa „Architektura Muzyką Przestrzeni. 5 niezwykłych sal koncertowych Europy” . To druga odsłona ekspozycji, która oryginalnie została zorganizowana w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na nowo otwartą wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”.

Muzeum MOCAK zaprasza m.in. na oprowadzania po wystawie „Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna” czy Archiwum MOCAK-u wraz z prezentacją wybranych dzieł.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na zwiedzanie szklarni i Muzeum Ogrodu Botanicznego, w trakcie którego odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pomoce dydaktyczne do nauki botaniki z XIX i XX wieku.

Nowohuckie Centrum Kultury zachęca do odwiedzin dwóch swoich galerii – Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza.

Pełny program dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus