Większe dotacje dla instytucji kultury. Na co przeznaczą dodatkowe pieniądze?

Cracovia Danza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto zwiększa dotacje dla instytucji kultury. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wydarzenia w ramach tegorocznej Nocy Tańca.

Dziewięć instytucji kultury otrzyma zwiększone dotacje na bieżącą działalność. Na liście znalazły się m.in. Teatr Stu, Balet Cracovia Danza, Krakowskie Biuro Festiwalowe czy Nowohuckie Centrum Kultury.

–  Środki zostaną przeznaczone na działalność bieżącą i organizację wydarzeń kulturalnych – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Noc Tańca

Krakowski Teatr Scena Stu otrzyma na realizację wydarzeń związanych z jubileuszem 55-lecia teatru dotację większą o 100 tys. zł.

Balet Cracovia Danza otrzyma o 7 tys. więcej na organizację wydarzenia „Poloneza czas zacząć” w trakcie tegorocznej Nocy Tańca, która odbędzie się 13 czerwca.

Warto zaznaczyć, że dyrektor baletu Cracovia Danza podjęła starania o wpis poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

– Polonez jest magicznym i obrzędowym tańcem, towarzyszącym Polakom od wieków – mówiła Romana Agnel. – To dziedzictwo nas wszystkich, bo ten taniec niesie w sobie opowieść o nas. Polonez jest w Polsce nieodłącznym elementem miejskich uroczystości, pojawia się na różnych wydarzeniach. Naszym zadaniem jest teraz to wszystko zbadać, udokumentować i przedstawić we wpisie.

Jeżeli polonez zostanie wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, będzie na niej trzecim wpisem po szopkarstwie i bartnictwie.

Centrum Kultury Podgórza otrzyma o ponad 126 tys. zł więcej, dotację zwiększoną o 30 tys. zł otrzyma Dworek Białoprądnicki i Krakowskie Forum Kultury. Wszystkie wspomniane instytucje przeznaczą środki na działalność bieżąca i organizację Nocy Tańca.

Nowohuckie Centrum Kultury również zaprosi krakowian na wydarzenia w ramach Nocy Tańca, ale i wystawę fotografii Janusza Leśniaka. W związku z tym miasto zwiększyło dotację o 130 tys. zł.Wianki i przestrzenie inspiracji

Krakowskie Biuro Festiwalowe otrzyma o 50 tys. zł więcej m.in. na współorganizację „Nocy Muzyki” w ramach tegorocznych Wianków.

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida otrzyma o 79 tys. zł więcej m.in. na zabezpieczenie wkładu własnego do projektów „Kultura. Przestrzenie Inspiracji 2021” i „Wyjątkowe historie powszechne. Domy kultury”

Muzeum Fotografii otrzyma dotację wyższą o ponad 8 tys. zł m.in. na zabezpieczenie wkładu własnego do projektu „Fotografie mają głos”.

comments powered by Disqus