Starożytne skarby w zasięgu ręki. Z wizytą w Arsenale Czartoryskich [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale otwarta po długiej przerwie. Ekspozycję w nowej aranżacji widzowie mogą oglądać od najbliższego piątku, 7 maja.

Od 4 maja muzea i galerie sztuki otrzymały zielone światło do wznowienia działalności. Swoje podwoje dla zwiedzających w ten piątek otworzy Arsenał Czartoryskich.

Początkowo otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej było planowane pod koniec kwietnia, ale jak to w czasie pandemii bywa – trzeba być przygotowanym na różne scenariusze.

W Arsenale znalazło się 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze eksponaty pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

Otwarcie po długiej przerwie

– Galeria została zamknięta prawie 4 lata temu, a w całym gmachu Arsenału rozpoczął się wtedy kompleksowy remont. Zakres remontu obejmował piwnice, gdzie znalazły się magazyny dzieł sztuki, parter – gdzie mamy salę ekspozycyjną i pierwsze piętro, gdzie znajduje się Galeria Sztuki Starożytnej. Prace remontowe prowadzono także w basztach, które do tej pory nie były udostępniane zwiedzającym. Na najwyższej kondygnacji, dotąd także nieużytkowanej, znalazły się pomieszczenia dla pracowników – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Główna część ekspozycji to zbiory z kolekcji Władysława Czartoryskiego. Jej uzupełnieniem jest zbiór obiektów Artura Potockiego zakupiony przez MNK w ubiegłym roku.

Najcenniejsze

Wśród zabytków znajdują się rzeźby, marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów. Obiekty były przechowywane do 1940 roku w pałacu Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem, a dziesięć lat później przeszły w depozyt muzeum.

– Niektóre z obiektów mają nawet 6 tys. lat. Tutaj najcenniejsze zabytki to takie, których nie ma zbyt wiele w światowych zbiorach – mówi Dorota Gorzelany – Nowak, kuratorka Galerii Sztuki Starożytnej.

Przykładem jest rzadko spotykane reliefowe lustro etruskie. W przeszłości było wykorzystywane jako reprezentacyjny przedmiot podkreślający status właściciela i jego zamożność.

Zderzenie kultur

Przekraczając próg galerii, widzowie w jednej chwili przeniosą się ze Starego Miasta w Krakowie do krajów basenu Morza Śródziemnego.

– Patrząc na całą salę, widzimy zderzenie różnych kultur, bo fakt, że sala jest otwarta powoduje, że możemy stanąć na środku, objąć całość jednym spojrzeniem. Widzimy co się dzieje w Grecji czy Italii Południowej, jednocześnie pamiętamy o tym, że pewne rzeczy miały miejsce jednocześnie. Stając naprzeciwko gablot możemy zobaczyć, co się działo w tych miejscach w tym samym czasie. Jeżeli chodzi o rzeźby,  będą stały na postumentach w okręgu, na różnych poziomach, a najwyżej eksponowany będzie oczywiście posąg Jowisza – opisuje aranżację wystawy Dorota Gorzelany-Nowak.

Galeria Sztuki Starożytnej zostanie udostępniona widzom w piątek, 7 maja. Arsenał jest czynny w następujące dni: wtorek w godz. 10.00 – 18.00, środa – niedziela w godz. 10.00 – 17.00. Każdego dnia w godzinach 13.00 – 14.00 ma miejsce przerwa techniczna.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto