Nowa Huta to najbardziej przyjazna dzielnica dzieciom – ocenili mieszkańcy

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Otodom przeprowadziło badanie na ponad 3000 krakowian, którzy mieli za zadanie ocenić miejsca do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne) oraz dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli w poszczególnych dzielnicach miasta.

W przedziale od 1 do 5 punktów ankietowani najwyżej ocenili Nową Hutę (4,01 pkt) pod względem infrastruktury dla dzieci. Dzielnica plasuje się obecnie w pozycji lidera, choć jeszcze trzy lata temu zajmowała ostatnie miejsce w tej klasyfikacji.

Równie dobre wyniki osiągają Mistrzejowice (3,96 pkt) czy Zwierzyniec (3,98 pkt), który z 13 pozycji w roku 2017 awansował na drugie miejsce.

– W zwycięskiej dzielnicy widać też bardzo dużą liczbę nowych inwestycji dla dzieci i rewitalizację starych. Place zabaw, parki – na każdym kroku powstają nowe miejsca, które dostosowane są do potrzeb najmłodszych. To właśnie w tym upatrywałabym tak radykalnej zmiany oceny dzielnicy przez mieszkańców – mówi Natasza Guzowska z Brand&Sell. – Nowa Huta to dziś wiele miejsc na spędzanie czasu, takich jak parki nauki, park trampolin, basen czy kino. Natomiast do podstawowych zalet Zwierzyńca zaliczyłabym Błonia Krakowskie.

Edukacja

Nieco niższy wynik uzyskał Bieżanów-Prokocim (3,95 pkt). Choć jest nieco za podium w ogólnej ocenie, to pod względem edukacji dla dzieci jest numerem jeden. – Rodzice dzieci południowej części Krakowa nie mają powodów do zmartwień, jeśli chodzi o dostęp do szkół i przedszkoli – wnioskują autorzy raportu.

Aspekt edukacyjny dzieci został najgorzej oceniony w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie (3,37) i w Podgórzu (3,44).

Czas wolny

Pod względem rozrywki, czyli spędzania czasu wolnego ze swoimi pociechami na placach zabaw, w parkach i obiektach kulturalnych, wygrywa Zwierzyniec (4,02 pkt), następnie Nowa Huta (3,93) i Mistrzejowice (3,89). Najsłabsze wyniki w tej podkategorii atrakcji dla dzieci odnotowały Swoszowice (3,21) oraz Stare Miasto (3,29).

– Jak się okazuje, dzielnica najbardziej doceniana przez dorosłych pod względem rozrywki niekoniecznie spełnia te same funkcje dla najmłodszych. O ile na Starym Mieście możliwości do imprezowania jest ponad miarę, tak miejsc przyjaznych dzieciom – niekoniecznie – tłumaczą eksperci Otodom.

To samo badanie przeprowadzono również w 11 innych dużych miastach w Polsce. Na ich tle krakowska infrastruktura dla dzieci plasuje się w drugiej połowie stawki. Średnia dla miasta to 3,74 i jest wyższa niż w Łodzi (3,73), Wrocławiu (3,71) i ostatniej Bydgoszczy (3,65). Najbardziej zadowoleni z atrakcji dla dzieci są mieszkańcy Katowic (3,96), Poznania (3,89) i Białegostoku (3,87).

News will be here