Turyści mają do swojej dyspozycji nową atrakcję w Kopalni Soli Bochnia. W długi, majowy weekend pierwsi goście wybrali się w podróż Końską drogą z Podziemną Przeprawą Łodzią. Trasa prowadzi przez zabytkowe korytarze kopalni z poziomu August przez Lobkowicz, aż do poziomu Sienkiewicz.
Rok temu, Kopalnia Soli Bochnia udostępniła turystom inną trasę - Wyprawę w Stare Góry. Atrakcja pojawiła się w jej ofercie również w długi weekend majowy. Końska droga z Podziemną Przeprawą Łodzią jest nieco trudniejsza niż zwykła trasa i jednocześnie trochę łatwiejsza od „Wyprawy w Stare Góry”.
Nieudostępniane dotąd wyrobiska
Dzięki kolejnej atrakcji, przygotowanej przez bocheńską kopalnię dla turystów, goście mogą dotrzeć do nieudostępnianych dotąd wyrobisk kopalni.
– Nowa trasa turystyczna wiedzie zabytkowymi korytarzami z poziomu August przez poziom Lobkowicz, aż do poziomu Sienkiewicz – wyjaśnia Dorota Wróbel z działu marketingu bocheńskiej kopalni. – Różnicę poziomów turyści pokonują nieudostępnianym dotąd Zejściem Lichtenfels. Pierwsza część Zejścia od poziomu IV August do poziomu V Lobkowicz, zlokalizowana jest w Komorze Lichtenfels VII, eksploatowanej w latach 80. XVIII wieku – dodaje.
Wyrobisko jest również bardzo interesującym obiektem geologicznym, przede wszystkim ze względu na widoczną warstwę tufitu (pyłu wulkanicznego). – Jego badanie pozwoliło na dokładne określenie wieku złoża bocheńskiego na 13,6 mln lat – wyjaśnia Wróbel.
Podziemna Przeprawa Łodzią
– Schodami z poziomu Lobkowicz turyści docierają do poziomu Sienkiewicz, a dalej do Komory 81. Tutaj zlokalizowana jest jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni - Podziemna Przeprawa Łodzią – informuje Dorota Wróbel. – W towarzystwie flisaków, turyści pokonują odległość 120 m płynąc wzdłuż zalanego solanką wyrobiska – dodaje.
Zwiedzanie kopalni kończy się pobytem w komorze Ważyn. – Trasa posiada pośredni stopień trudności przejścia pomiędzy trasą turystyczną z multimediami a trasą historyczną – Wyprawa w Stare Góry – wyjaśnia Wróbel.
Trasa jest niedostępna dla dzieci poniżej 7 roku życia. W przypadku zorganizowanych grup szkolnych, uczestnicy wycieczki muszą być co najmniej 10-latkami. Temperatura w kopalni wynosi od 14 do 16 °C. Pobyt pod ziemią odbywa się pod opieką przewodnika.
Nowa trasa turystyczna w kopalni soli

Aktualności
-
Darowizna samochodu między członkami rodziny – czy zawsze opłacalna?
-
Cracovia. Mateusz Dróżdż o Dawidzie Kroczku: O innych trenerach tak nie mówiłem, a tutaj mam nadzieję [ROZMOWA]
-
Gabinet Porcelanowy z Wawelu w finale prestiżowego konkursu. Zagłosuj!
-
Znieważony funkcjonariusz pomógł podopiecznym placówki opiekuńczo-wychowawczej
-
Nieszczelne szambo w Swoszowicach. Właściciel ma kłopoty
-
Wysyp konkursów na sponsora tytularnego krakowskich obiektów. Tym razem ICE
-
Dzień Dziecka w miejscu, do którego chce się wracać!
-
Szokujące ustalenia. Planował zabójstwo trzech lekarzy swojego dziecka
-
„Kłamią, obrzucają się gnojem, a nic się nie zmienia”. Dlaczego w Krzeszowicach mają dość duopolu PO-PiS?
-
Czy Kraków jest przygotowany na wypadek konfliktu zbrojnego? Szykuje się debata

Darowizna samochodu między członkami rodziny – czy zawsze opłacalna?

Cracovia. Mateusz Dróżdż o Dawidzie Kroczku: O innych trenerach tak nie mówiłem, a tutaj mam nadzieję [ROZMOWA]

Gabinet Porcelanowy z Wawelu w finale prestiżowego konkursu. Zagłosuj!

Znieważony funkcjonariusz pomógł podopiecznym placówki opiekuńczo-wychowawczej
