Nowe mosty na zakopiance. Ich budowa może rozpocząć się w 2025 roku

Zakopianka w rejonie Krzyszkowic fot. GDDKiA
Prawdopodobnie jesienią 2025 roku rozpocznie się budowa trzech nowych mostów na zakopiance.
Istniejące mosty w Krzyszkowicach i Jaworniku wkrótce będą miały 90 lat. Ponad pół wieku temu zostały poszerzone. Obecnie są już bardzo wysłużone. Ich stan techniczny jest oceniany jako zły.

Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała, żeby wybudować w ich miejsce zupełnie nowe przeprawy. Właśnie podpisała umowę z firmą E&C na zaprojektowanie trzech takich obiektów. Opiewa ona na kwotę ponad 550 tys. złotych.

Przeprawy będą szersze

Mosty w Krzyszkowicach biegną nad potokami Pod Bugajem i Karasiówka. Oba mają 6,6 m długości. Z kolei przeprawa w Jaworniku znajduje się nad potokiem Jawornik i jest długa na 10 m. Wszystkie nowe mosty będą przede wszystkim szersze od tych istniejących.

– Dostosujemy je do węzła Krzyszkowice, który powstanie na skrzyżowaniu zakopianki z główną drogą tej miejscowości. Na mostach będą dodatkowe pasy, pozwalające na wjazd na węzeł i zjazd z węzła. Szerszy będzie też most w Jaworniku. Na wszystkich trzech obiektach będą chodniki – zapowiada Kacper Michna z GDDKiA w Krakowie.

Kiedy ruszy budowa?

Firma E&C będzie miała 18 miesięcy na zaprojektowanie mostów. Plan jest taki, by roboty budowlane rozpoczęły się w 2025 roku lub wiosną kolejnego. Potrwają rok.

Podczas prowadzonych prac zakopianka będzie przejezdna.