Wykonawca węzła na zakopiance wybrany. Znikną światła, powstanie kładka

fot. GDDKiA

Firma Banimex wybuduje nowy węzeł w Myślenicach, na skrzyżowaniu zakopianki z ul. Sobieskiego. Powstanie również kładka dla pieszych na wysokości przystanku Tarnówka.

W przetargu wpłynęło siedem ofert. Pozostali wykonawcy mają teraz czas na złożenie ewentualnych odwołań, a jeśli ich nie będzie, po dopełnieniu formalności przez wykonawcę będzie można podpisać umowę. Firma dostanie 18 miesięcy na realizację prac, ale należy doliczyć do tego jeszcze okresy zimowe, więc w praktyce docelowego efektu można się spodziewać za ok. dwa lata.

Bez stania na światłach

– Dzięki budowie węzła będziemy mogli zlikwidować sygnalizację świetlną, która dziś reguluje ruch na skrzyżowaniu zakopianki i ul. Sobieskiego. Powstaną dodatkowe pasy pozwalające na wjazd na węzeł i na zakopiankę. Na ul. Sobieskiego zbudujemy rondo, z którego będzie można wjechać na drogę krajową nr 7. Likwidacja świateł i umożliwienie bezkolizyjnego włączania się do ruchu zdecydowanie poprawi płynność i bezpieczeństwo – zapowiada Monika Skrzydlewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ważnym dla pieszych punktem tej inwestycji będzie budowa nowej kładki. Zlikwidowane zostanie natomiast dotychczasowe przejście.

Wiele zmian

GDDKiA przygotowuje się jeszcze do całej serii inwestycji dotyczących zakopianki. Niedawno informowaliśmy o otwarciu ofert w sprawie budowy węzła w Krzyszkowicach:

W ostatnim czasie urzędnicy poinformowali także o uzyskaniu decyzji środowiskowej w sprawie przebudowy węzła Kraków Południe:

Nowy przebieg

Niezależnie od inwestycji dotyczących istniejącej zakopianki, GDDKiA podtrzymuje swoje plany dotyczące budowy nowego połączenia drogowego między Krakowem a Myślenicami. Pod koniec roku mają zostać otwarte oferty w przetargu na przygotowanie studium dla tej inwestycji: