Nowohuckie żywopłoty do wymiany. Część z nich zjadła chińska ćma

Nowohuckie Podwórko fot. Archiwum

Na nowohuckich osiedlach Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi aż 27 tysięcy krzewów. Część nasadzeń jest konieczna, bo żywopłoty padły ofiarą ćmy bukszpanowej.

Żarłoczna gąsienica

Groźny dla bukszpanów, pochodzący z Azji motyl pojawił się w Krakowie w 2015 roku i zaczął się szybko rozprzestrzeniać. Zarząd Zieleni Miejskiej podjął walkę z intruzem, odławiając za pomocą pułapek feromonowych dorosłe motyle, a także gąsienice, jednak walka okazała się wyjątkowo nierówna, bo zabytkowe żywopłoty bukszpanowe są gęste i zwarte, dając tym samym schronienie gąsienicom o nieograniczonym wręcz apetycie. Co więcej, ze względu na inne gatunki owadów ZZM nie chciał stosować insektycydów. Zamiast nich krzewy opryskiwane są specjalną mieszaniną naturalnych substancji odstraszających owady.



Niestety, tylko na terenie Nowej Huty, z powodu ataku ćmy buszkpanowej, ZZM musi usunąć niemal 4 tys. metrów kwadratowych żywopłotów. W wielu miejscach, zwłaszcza we wpisanej do rejestru zabytków najstarszej części dzielnicy, chcąc wymienić żywopłot, Zarząd musi występować o zgodę do miejskiego konserwatora zabytków. – Mamy już część zgód, o inne występujemy na bieżąco – wyjaśnia Katarzyna Przyjemnska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej. Na tych obszarach, na których zgody są już wydane, wykonawca podjął już prace.

Większa całość

Wymiana żywopłotów w Nowej Hucie nie jest spowodowana wyłącznie pojawieniem się wygłodniałych gąsienic. To również część większego planu, opracowanego przez ZZM w ubiegłym roku. Już w ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie opracował plan wymiany żywopłotów na terenie Nowej Huty.

W sumie ZZM posadzi 27 tys. nowych krzewów, innych gatunków. – Konserwator wyraził zgodę na to, by bukszpan zastąpić innymi roślinami, odpornymi na działanie ćmy bukszpanowej. W większości są to ligustr pospolity i irga błyszcząca – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Wymiana nowohuckich żywopłotów zakończy się w 2019 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus