Teatr Ludowy szykuje remont za miliony. W Nowej Hucie powstanie teatralne centrum

Scena Stolarnia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

 

Najmłodsza scena Teatru Ludowego nareszcie doczeka się remontu. W przeciągu najbliższych trzech lat Scena Stolarnia ma się zmienić nie do poznania. W środku powstanie nie tylko sala teatralna, ale i sportowo-warsztatowa. Według szacunków, koszt remontu to ok. 19 mln zł netto.

 

Stolarnia już od dłuższego czasu wymagała remontu. Co zmieni się po zakończonych pracach? Budynek na osiedlu Teatralnym zyska przede wszystkim nową przestrzeń. Chodzi o powstanie profesjonalnej sceny kameralnej oraz sali, w której będą się odbywały spektakle dla dzieci. Ostatnie piętro zostanie zaadaptowane na potrzeby wielofunkcyjnej przestrzeni sportowo-artystycznej.

Centrum teatralne

– To absolutnie kamień milowy w dziejach Teatru Ludowego. W Nowej Hucie powstanie teatralne centrum, w którym będą się odbywały warsztaty, czas będzie można spędzić w świetlicy teatralnej i oczywiście obejrzeć sztuki grane na kameralnej scenie – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego.

Przyznaje, że ze względu na dotychczasowe warunki, nie można było grać „spektrum dramaturgii światowej i polskiej, granej właśnie na scenach kameralnych”. Nowe oblicze Stolarni z pewnością ucieszy też najmłodszych widzów.

Zmiana dla najmłodszych

– Spektakle dla dzieci gramy od 5 do 10 razy w tygodniu. Dzieci kochają nasz teatr, ale prawda jest taka: przedstawienia muszą oglądać, siedząc na plastikowych podkładkach, bo inaczej nie widać. Najmłodsi widzowie powinni mieć też możliwość uczestnictwa w spektaklu. Dlatego stworzenie kameralnej przestrzeni na teatr dziecięcy to zmiana, na którą bardzo czekamy – mówi Bogajewska.

Początkiem października powinna zostać podpisana umowa na dofinansowanie projektu ze środków unijnych, które wyniosą 5 mln zł netto. Miasto przekaże na ten cel 14 mln zł netto. Po podpisaniu umowy, zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac.

Scena Stolarnia działa od 2004 roku. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się teatralna stolarnia, a puste wnętrza po jej likwidacji zaadaptowano na potrzeby niewielkich rozmiarów teatralnej Sali. Miejsce to jest wynajmowane do obsługi imprez takich jak szkolne spektakle teatralne czy festiwale.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus