Nowy proboszcz dokończy budowę kościoła na Ruczaju. Parafianie chcieli pisać do kurii

Budowa kościoła na Nowym Ruczaju (luty 2020) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę, 12 lipca ksiądz Tomasz Pilarczyk objął urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Pawła II na Nowym Ruczaju. Część wiernych nie może się pogodzić z odejściem poprzedniego duszpasterza, księdza Franciszka Gruszki.

Posty na koncie parafii w portalu Facebook zazwyczaj komentuje od kilku do kilkunastu użytkowników. Pod informacją o dekrecie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o zakończeniu pierwszego etapu budowy kościoła i tworzenia wspólnoty parafialnej przez księdza Franciszka Gruszkę, wywołały lawinę wpisów.

Parafianie i uczęszczający na nabożeństwa do kaplicy przy ulicy Bobrzyńskiego nie kryją, że będzie im brakować kapłana. Wspominają jego krótkie, ale treściwe homilie i duże zaangażowanie. Nie brakowało też takich komentarzy (pisownia oryginalna):

„My jako wspólnota powinniśmy okazać nasz sprzeciw i brak akceptacji dla tej decyzji i zażądać powrotu Proboszcza. Kościół to my a nie jakiś Jędraszewski!".

„Szanowni Państwo, jeśli ktoś ma taką wolę, może zbierać podpisy w sprawie pozostawienia Księdza/Księży w naszej parafii. Później zbierzemy wszystkie podpisy w jednym miejscu (ze względu na wakacje, ograniczenia epidemiologiczne itd. jest to niemożliwe w inny sposób) i złożymy je na znak naszej sympatii dla Księży i szacunku do ich ciężkiej pracy w naszej parafii, za co jesteśmy i zawsze będziemy wdzięczni”.

Były proboszcz prosi o modlitwę

Okazuje się, że ksiądz Gruszka odszedł, ponieważ poprosił metropolitę o urlop. Wiele wskazuje na to, że ma problemy zdrowotne.

„Ksiądz Franciszek prosi o zrozumienie jego decyzji i modlitwy w jego intencji, nowego księdza proboszcza i budowy świątyni. To jest najważniejsze! – tonował nastroje administrator konta parafii w mediach społecznościowych.

Pożegnanie proboszcza, który objął rektorat, a następnie parafię przy bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, odbyło się 5 lipca. I tu pojawiają się kolejne zarzuty części wiernych, którzy chcieli podziękować księdzu Gruszce. Uważają, że nie było to odpowiednio nagłośnione. 


Podwójna zmiana

Nowym proboszczem został ksiądz Tomasz Pilarczyk. Parafia będzie miała także nowego wikariusza – Krzysztofa Ryszawego zastąpi Mirosław Cichoń.

Parafię św. Jana Pawła II na Ruczaju w 2016 erygował kardynał Stanisław Dziwisz. Wcześniej, od 2011 roku, przy ulicy Bobrzyńskiego 8 został powołany rektorat parafii Matki Bożej Królowej Polski W Kobierzynie. Obecnie wierni korzystają z niewielkiej kaplicy. Tuż obok trwa budowa nowej świątyni. Obok stoi plebania.

comments powered by Disqus