Nowy ranking Perspektyw. Uniwersytet Jagielloński traci pozycję lidera

fot. fot. Jacek Smoter / LoveKrakow.pl

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce – tak wynika z nowego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. Tym samym UJ traci pozycję lidera i spada na drugie miejsce. Jak wypadły inne krakowskie uczelnie?

Ranking Szkół Wyższych przygotowywany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” powstaje już od 25 lat. Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO oceniając uczelnie bierze pod uwagę 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.

– Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach - mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”.

UJ pokonany przez UW

Jak w tym roku wypadły krakowskie uczelnie? Największa zmiana nastąpiła na pozycji lidera – Uniwersytet Jagielloński, w zeszłym roku na miejscu pierwszym, w tegorocznym rankingu spadł na miejsce drugie, oddając palmę pierwszeństwa Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Nie powinno to jednak wzbudzać większego niepokoju – te dwie uczelnie od lat zamieniają się miejscami na szczycie listy, zdarzało się, że zajmowały pozycję numer jeden ex aequo. Być może więc za rok UJ znów pokona UW.

Uczelnia nieźle za to poradziła sobie w rankingu kierunków studiów. Tu najlepszych okazało się aż 15 kierunków UJ. To: Analityka Medyczna, Biologia, Biotechnologia, Chemia, Dietetyka, Farmacja, Geologia, Kierunek Lekarski, Kierunek Lekarsko-Dentystyczny, Pedagogika Specjalna, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Prawo, Ratownictwo Medyczne oraz Zdrowie Publiczne.

AGH wysoko i stabilnie

Powody do zadowolenia ma za to z pewnością Akademia Górniczo-Hutnicza, która ponownie zajęła miejsce czwarte w zestawieniu ogólnym uczelni oraz miejsce drugie w kategorii uczelni technicznych (za Politechniką Warszawską). To trzeci rok z rzędu na tej pozycji, wcześniej AGH zajmowała niższą, piątą pozycję.

Dodatkowo, uczelnia może się pochwalić świetnymi wynikami w rankingu kierunków studiów. Tu aż pięć kierunków z AGH okazało się najlepszych. To: Elektronika i Telekomunikacja (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji); Fizyka Techniczna (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej); Górnictwo i Geologia (Wydziały: Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami; Wiertnictwa, Nafty i Gazu; Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska); Inżynieria Biomedyczna (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz Mechatronika (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki).

Miejsca drugie zajęło aż siedem kierunków prowadzonych przez AGH.

Krakowskie spadki i awanse

Jak wypadły pozostałe uczelnie z Krakowa? Po zeszłorocznym awansie z miejsca 32. na 25., niestety Politechnika Krakowska zaliczyła spadek na miejsce 29. Tę samą pozycję zajmują w tym roku także Uniwersytet Łódzki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Awans o dwie pozycje zaliczył za to Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który w tegorocznym zestawieniu zajął miejsce 46. Na tej samej pozycji uplasowała się Politechnika Białostocka.

Spadł za to Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. O ile przez dwa ostatnie lata uczelnia mogła się pochwalić 47. pozycją w rankingu, w tym roku spadła do miejsc 55-60 (niższe pozycje prezentowane są grupowo). Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie znalazła się w zakresie 61-70 (podobnie jak w zeszłym roku), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w zakresie 73-80 (rok temu 71-82), a Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie wraz z Uniwersytetem Ignatianum w zakresie 81-90 (rok temu 83-90).

Kolejny rok z rzędu spadek zaliczył też Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (wcześniej Uniwersytet Pedagogiczny), który w tym roku uplasował się w grupie 81-90. Dwa i trzy lata wcześniej był on w grupie 61-70.