Rekrutacja na krakowskie uczelnie. Nowe kierunki, terminy, gdzie najtrudniej się dostać [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pielęgniarstwo, sztuczna inteligencja, ekotechnologie – to tylko część nowości, jakie szykują krakowskie uczelnie w nadchodzącym roku akademickim. Elektroniczna rekrutacja na studia rusza lada moment.

Po emocjach związanych z egzaminami maturalnymi, przed kandydatami na studia kolejny ważny moment – czas na decyzje związane z wyborem kierunku studiów. Elektroniczna rejestracja na uczelnie rusza już za chwilę, a wybór jest bardzo duży. Największe krakowskie uczelnie do swojej dotychczasowej oferty dodały sporo nowości, a na najpopularniejszych kierunkach rywalizacja o miejsca może być zacięta.

Czego można się spodziewać w tym roku?

Uniwersytet Jagielloński

Elektroniczna rejestracja na Uniwersytet Jagielloński rusza 4 czerwca i można przypuszczać, że na niektórych kierunkach o miejsce na studiach będzie trudno. Zwłaszcza, że podczas pierwszej tury zeszłorocznej rekrutacji o możliwość studiowania na najstarszej polskiej uczelni walczyło ponad 34,6 tys. osób, a więc ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej.

Lista najpopularniejszych na UJ kierunków od lat wygląda podobnie, w zeszłym roku najwięcej osób zgłosiło się więc na prowadzoną na dwóch wydziałach psychologię oraz prawo (najwięcej na psychologię na Wydziale Filozoficznym – ponad 2,2 tys. osób). Tradycyjnie dużą popularnością cieszył się też kierunek lekarski oraz filologia angielska. Najtrudniej było się jednak dostać nie tylko na psychologię na Wydz. Filozoficznym (18,37 os./miejsce), ale i na japonistykę, gdzie o jedno miejsce walczyło 15,93 osób.

Ciężko było też w przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego (14,18 os./miejsce) oraz ekonomii (13,83).

AI i analiza danych społecznych

Czy podobnie będzie i w tym roku? To nie się dopiero okaże, dziś wiadomo jednak, że poza dobrze znanymi kierunkami w przyszłym roku akademickim na UJ będzie też można wybierać spośród kilku nowości. Wśród nich dwa na studiach I stopnia. Pierwszy, uruchamiany przez Wydział Matematyki i Informatyki, to kierunek pod nazwą  sztuczna inteligencja, który przygotowywać ma specjalistów w zakresie AI, a więc programistów specjalizujących się w nowoczesnych i innowacyjnych metodach dotyczących nauczania maszynowego i zaawansowanych sieci neuronowych. Jak podkreśla uczelnia, specjalistów na światowym poziomie.

Druga propozycja to kierunek w języku angielskim, East European Studies: Language and Discourses, który powstał z myślą o tych, którzy chcieliby zdobyć kompleksową wiedzę o Europie Wschodniej i zgłębić kulturowe podstawy konfliktów, których areną jest ta część kontynentu.

Nowości na UJ czekają też na absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny do swej oferty dołączył dwa kierunki - pedagogikę resocjalizacyjną z profilaktyką społeczną oraz kierunek pod nazwą analiza danych społecznych, który łączyć ma treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy matematycznej oraz informatycznej.

Więcej informacji o rekrutacji na UJ na stronie rekrutacja.uj.edu.pl.

Akademia Górniczo-Hutnicza

Akademia Górniczo-Hutnicza z elektroniczną rejestracją na studia rusza 3 czerwca. Tu również szykują się nowości: informatyka medyczna oraz komputerowo wspomagana inżynieria materiałów budowlanych. Obydwa kierunki to studia I stopnia.

Informatykę medyczną prowadzić będzie Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, a jak tłumaczy uczelnia, kierunek ten jest przeznaczony dla osób zainteresowanych automatyzacją diagnostyki medycznej, modelowaniem procesów biologicznych oraz zarządzaniem w służbie zdrowia. Ta propozycja ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na informatyków w związku z przyspieszającą cyfryzacją szpitali, wdrażaniem teleinformatycznych systemów diagnostyki i terapii czy informatycznych systemów zarządzania jednostkami służby zdrowia.

Druga to nowość to z kolei propozycja przygotowana przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Komputerowo wspomagana inżynieria materiałów budowlanych ma przekazać studentom specjalistyczną wiedzę w zakresie inżynierii materiałowej, ze szczególnym naciskiem na segment materiałów budowlanych oraz umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi. To kierunek dedykowany osobom zainteresowanym zdobyciem wiedzy o nowoczesnym projektowaniu, technologii produkcji oraz wykorzystaniu potencjału materiałów budowlanych w różnych gałęziach przemysłu.

Informatyka bezkonkurencyjna

Gdzie będzie się najtrudniej dostać? Jak pokazują ostatnie lata, najwięcej maturzystów wybiera na AGH kierunki związane z informatyką, prowadzone przez kilka uczelnianych wydziałów. To właśnie na nie w pierwszej turze zeszłorocznej rekrutacji aplikowało najwięcej osób (1139 na informatykę i systemy inteligentne na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej; 950 na informatykę na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), dużą popularnością cieszyła się też automatyka i robotyka.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce zaliczył jednak kierunek inżynieria i analiza danych (11,32), gdzie w zeszłym roku dostać się było najtrudniej. Kolejna była informatyka i systemy inteligentne (10,85) oraz informatyka społeczna na Wydziale Humanistycznym (10,58 os./miejsce).

Więcej informacji na  temat rekrutacji na AGH można znaleźć na stronie rekrutacja.agh.edu.pl.

Politechnika Krakowska

W przypadku Politechniki Krakowskiej, podobnie jak na AGH, w zeszłym roku królowała informatyka prowadzona przez kilka uczelnianych wydziałów. To właśnie na nią złożono najwięcej podań (ponad tysiąc kandydatów na informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji), jednocześnie to na ten kierunek było się najtrudniej dostać. Na studiach prowadzonych przez WIiT o jedno miejsce walczyło 9,90 osób, w przypadku informatyki stosowanej na Wydziale Mechanicznym było to 7,99, a informatyki w inżynierii komputerowej (Wydz. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 7,10.

Jednocześnie dużą popularnością tradycyjnie cieszyły się kierunki takie budownictwo czy architektura.

W tym roku na Politechnice nowości będzie kilka, a zapowiadane są one jako „odpowiedź na inżynierskie wyzwania współczesnego świata”. Wśród nich biotechnologia przemysłowa (studia I stopnia) prowadzona przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej. Jednostka od wielu już lat realizowała kierunek biotechnologia, biotechnologia przemysłowa ma być jego unowocześnioną wersją.

– Biotechnologia przemysłowa jest interdyscyplinarną dziedziną bazującą na naukach przyrodniczych i technicznych. To intensywnie rozwijająca się i nowoczesna dziedzina przemysłu, ukierunkowana na tworzenie rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju oraz dbająca o jakość życia przyszłych pokoleń – tłumaczy prof. Szczepan Bednarz z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej WIiTCh.

Kolejne szykowane przez PK nowości na studiach I stopnia to ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju oraz informatyka materiałowa, która ma być połączeniem wiedzy o budowie materiałów z zaawansowanymi narzędziami informatycznymi do analizy danych. Jak tłumaczy uczelnia, to nowy obszar badań w inżynierii materiałowej – tam, gdzie do tej pory podstawowym narzędziem był wykonywany w laboratorium eksperyment, wkroczyć ma informatyka, a więc symulacje i eksperymenty numeryczne.

Rekrutacja na studia I stopnia na PK zacznie się lada chwila – elektroniczna rejestracja kandydatów rusza 3 czerwca. Tradycyjnie na architekturę oraz inżynierię wzornictwa przemysłowego obowiązują dodatkowe wymagania (egzamin wstępny, portfolio). Więcej szczegółów na stronie rekrutacja.pk.edu.pl.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Również 3 czerwca rozpocznie się rekrutacja na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, który w przyszłym roku akademickim będzie kształcił na 35 kierunkach w języku polskim oraz 7 kierunkach prowadzonych w języku angielskim. Tu również nie będzie brakowało nowości – na studiach I stopnia uczelnia proponuje bowiem takie nowe kierunki jak agrobiologia, doradztwo i administracja rolnicza, geoinformatyka, finanse i rachunkowość, a także ochrona bioróżnorodności.

W przypadku agrobiologii, ochrony bioróżnorodności oraz kierunków związanych z rolnictwem uczelnia podkreśla, jak ważne są te tematy zarówno w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Polaków, jak i zachodzących na świecie zmian klimatycznych. URK chce przygotować specjalistów, którzy wyjdą naprzeciw tym wyzwaniom, jednocześnie będą posiadali dużą wiedzę na temat ekosystemów i środowiska naturalnego, będą także potrafili w tym zakresie edukować innych.

Dodatkowo, poza wymienionymi nowościami, uczelnia planuje uruchomienie kierunku budownictwo na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji. URK czeka jeszcze na jego zatwierdzenie przez uczelniany senat. Jeśli tak się stanie, zostanie on powołany w czerwcu.

Gdzie kandydaci mogą się spodziewać największej konkurencji? W zeszłym roku największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się weterynaria oraz etologia i psychologia zwierząt, gdzie na jedno miejsce przypadało odpowiednio 9,2 oraz 7,8 osób. Na kolejnych miejscach uplasowały się architektura krajobrazu, dietetyka i biotechnologia.

- Prognozujemy, że zainteresowanie takimi kierunkami jak weterynaria i dietetyka nie spadnie i będzie podobne jak w zeszłych latach – przekazuje rzeczniczka URK.

Więcej na temat rekrutacji na stronie rekrutacja.urk.edu.pl.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

W przypadku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, od lat najtrudniej dostać się na marketing i komunikację rynkową. To właśnie tam o jedno miejsce stara się najwięcej kandydatów. Kolejne kierunki z największą liczbą osób na miejsce to według zeszłorocznych danych informatyka stosowana, logistyka międzynarodowa, a także prawo oraz finanse i rachunkowość.

Podobnie kształtowała się w zeszłym roku pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków na UEK. Najwięcej osób zgłosiło się bowiem na finanse i rachunkowość, marketing i komunikację rynkową, na trzecim miejscu zaś uplasowało się prawo.

Tu również znajdziemy nowe kierunki. W przypadku studiów I stopnia do swojej oferty UEK dołącza kierunki kryjące się pod nazwami data science w naukach społecznych oraz computer science, z kolei na studiach II stopnia dostępny będzie dodatkowo jeden nowy kierunek: zamówienia publiczne.

Rekrutacja na studia I i II stopnia na UEK rozpoczyna się 3 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na stronie studiuj.uek.krakow.pl.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Najwcześniej, bo 1 czerwca, rusza rekrutacja na Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W zeszłym roku największą popularnością cieszyły się tam takie kierunki jak psychologia, filologia angielska, kryminalistyka oraz grafika. Jak podaje uczelnia, na psychologię przypadało 26 podań na jedno miejsce, z kolei zainteresowanie studiami na UKEN wzrosło o 8 procent w stosunku do rekrutacji z poprzedniego roku.

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym uczelnia proponuje kandydatom sporo nowości. W przypadku studiów I stopnia to trzy propozycje: zarządzanie, pielęgniarstwo oraz ochrona ludności i obrona cywilna. Na studiach II stopnia w przyszłym roku akademickim pojawić się mają z kolei zarządzanie, a także biolingwistyka z komunikacją kliniczną.

Więcej informacji na stronie rekrutacja.uken.krakow.pl.

Aktualności

Pokaż więcej