Działka u zbiegu ulic Witosa i Gołaśka ma się stać ogólnodostępnym skwerem. Pod koniec listopada mieszkańcy mieli okazję przekazać projektantom swoje oczekiwania.
Chodzi o zielony, położony na wzniesieniu teren przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Gołaśka. To jedna z pięciu działek, która ma zmienić swój wygląd dzięki inwestycjom realizowanym przez jednostkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w ramach projektu LIFE PACT.
Środki pozyskane z Komisji Europejskiej mają pozwolić na to, by przy ulicach Strzelców, Witosa, Banacha, Monte Cassino i Ehrenberga powstały skwery przyjazne dla użytkowników i dla środowiska. To wszystko w ramach działań, które adaptują miasto do zmian klimatu – chodzi o to, by tworzyć nowe miejsca wypełnione zielenią, przeciwdziałające tworzeniu się wysp ciepła, pozwalające na naturalną retencję wód opadowych, a równocześnie dające mieszkańcom możliwość odpoczynku i osłaniające od miejskiego zgiełku.
Pierwsze spotkanie
W ramach realizacji projektu przyjęty został schemat, że w pierwszej kolejności, w ramach ogólnodostępnych warsztatów, zbierane są opinie i wskazówki od okolicznych mieszkańców. Dzięki temu nowa przestrzeń będzie mogła jak najlepiej spełniać ich oczekiwania.
W przypadku skweru przy ul. Witosa takie spotkanie odbyło się 29 listopada w szkole przy ul. Dobczyckiej. Uczestnicy poświęcili wiele uwagi temu, by teren był łatwo dostępny dla wszystkich użytkowników, również tych z niepełnosprawnościami. Istotne jest to, by można było się tam dostać z różnych stron, czy to od ul. Witosa, czy od przebiegającej powyżej ulicy Marcowej.
W dyskusjach pojawiały się różne głosy dotyczące nawierzchni. Część osób stawia na nawierzchnie przepuszczalne, mineralne, ale – co istotne – wykonane na wysokim poziomie, zgodnie z aktualnymi technologiami, by nowe alejki mogły długo i bezproblemowo służyć użytkownikom.
Przyszła tężnia
Na przyszły wygląd skweru będzie miała wpływ także inna inwestycja. Chodzi o tężnię solankową, której budowę mieszkańcy poparli w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Istotne jest więc to, by skwer był wyposażony w odpowiednie ławki, siedziska czy leżaki w otoczeniu przyszłej tężni.
Oczekiwania mieszkańców są takie, by elementy małej architektury były proste, ergonomiczne i funkcjonalne, bez wymyślnych kształtów.
Czas dla projektantów
Teraz projektanci mają czas na to, by oczekiwania i pomysły zgłoszone przez mieszkańców przełożyć na konkretne rozwiązania projektowe.
– Na podstawie zebranych pomysłów projektanci z firmy vogt studio przygotują wstępną koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Witosa, Gołaska i Marcowej. Przedstawią ją mieszkańcom na następnym spotkaniu. O jego terminie poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem – zapowiada Magdalena Wasiak z KEGW.