– Podczas ubiegłorocznych uroczystości spotkaliśmy świadka, który widział pomordowanych przy ul. Prądnickiej Polaków i rokrocznie odwiedza ich symboliczną mogiłę. Jego historią zainteresował się krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który był partnerem wydarzenia. W międzyczasie nagrano notację z jego udziałem. Pan Romuald Włodek opowie o tamtych czasach także w roku bieżącym. Także i uczniom szkół podstawowych nr 34 i 36, którzy otaczają opieką miejsce upamiętniające zbrodnię dokonaną z kolei przy ul. Mazowieckiej – informuje Łukasz Młyńczyk, współorganizator spotkania.
O trudnościach w ustaleniu tożsamości ofiar, a nawet miejsc pochówków opowie dr Marcin Chorązki, posiłkując się aktami śledztw toczonych po zakończeniu okupacji. W międzyczasie uczestnik ubiegłorocznego panelu Tomasz Stachów, zastępca kierownika oddziału Ulica Pomorska, wydał książkę na temat tzw. afiszy śmierci, dotyczących list zakładników i straconych, które służyć miały zastraszaniu polskiej ludności. Reprodukcję takiego afisza śmierci przyniesie jedna z krowodrzanek; widnieje na nim, wśród innych ofiar, nazwisko straconego członka rodziny. W spotkaniu weźmie też udział Marcin Grega, z-ca przew. Dzielnicy V, autor bloga „Moja Krowodrza”.
Godziny uroczystości są skorelowane z czasem pracy szkół, ale zapraszamy rzecz jasna, tak jak na każde „Porozmawiajmy o Krowodrzy”, wszystkich zainteresowanych – podkreśla Młyńczyk.
Wydarzenie organizuje Rada Dzielnicy V i Muzeum Krakowa.
Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/PorozmawiajmyOKrowodrzy/