O hejcie i wykluczeniu. „Spóźnione odwiedziny” w Teatrze Słowackiego [ZDJĘCIA]

„Spóźnione odwiedziny” to pierwsza tegoroczna premiera Teatru Słowackiego. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwsza tegoroczna premiera Teatru Słowackiego w reż. Iwony Kempy już w najbliższy piątek. Spektakl będzie można zobaczyć online.

Dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dzieci. Temat jednak do żartów nie nastraja, bo tekst kanadyjskiego pisarza, reżysera i dramaturga Jordana Tannahilla z 2013 roku pokazuje, do czego może doprowadzić wykluczenie, hejt i samobójstwo.

Sprzeciw wobec świata

„Spóźnione odwiedziny” to pierwsza tegoroczna premiera Teatru Słowackiego. Sztuki Tannahilla do tej pory nie były w Polsce wystawiane. Za reżyserię na deskach krakowskiego teatru odpowiada Iwona Kempa, która wystawiała tu już m.in. spektakle „Rytuał” i „Z miłości”.

– Tekst „Spóźnionych odwiedzin” zainteresował mnie, gdy poznałam historię autora i powód, dla którego napisał tekst. Chodzi o historię nastoletniego syna prominentnego polityka konserwatywnej partii. 14-latek popełnił samobójstwo, ponieważ w szkole rówieśnicy prześladowali go za to, że był homoseksualistą. Dla Tannahilla, który jest gejem, ta historia musiała być bardzo dotkliwa – mówi Iwona Kempa.

Reżyserka sztuki dodaje, że poprzez dramat reżyser chciał wyrazić sprzeciw wobec świata, w którym przyszło mu żyć.

W polskich realiach

Jeszcze przed wybuchem pandemii Iwona Kempa spotkała się z menadżerem pisarza. Uzyskała zgodę na to, by sztukę przełożyć na polskie realia. Zmieniła bohaterom imiona i zuniwersalizowała tekst.

– Ten tekst może być dziś w naszym kraju bardzo ważny. A ja chcę sprawdzić, jak ta historia może rezonować w dzisiejszej Polsce – zaznacza Kempa.

Premiera „Spóźnionych odwiedzin” w piątek (29 stycznia) o godz. 19.00 na stronie Teatru Słowackiego. Widzowie mogą zakupić bilet tylko przed upływem 30 minut od rozpoczęcia transmisji wydarzenia.

W rolach głównych: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Maciej Jackowski, Marcin Sianko, gościnnie: Aleksander Gałązka (AST), Jakub Suwiński (AST).