To nie zabawki dla dzieci. Mroczne lalki BJD w Nowohuckim Centrum Kultury

Lalki w fotografii Mostowik są modelkami, które artystka przedstawia jako żywe osoby. fot. Monika Mostowik/mat.prasowe NCK
W najbliższy piątek instytucja zaprasza na wernisaż wystawy „Nie(s)pokój uwięziony” w formie online.

Kolekcja unikatowych, współczesnych lalek i fotografii Moniki Mostowik zostanie zaprezentowana w przestrzeni Galerii Białej NCK. Instytucja zaprezentuje autorskie fotografie i lalki pochodzące z prywatnej kolekcji artystki w nowej, niepokojącej czarno-białej odsłonie.

To nie zabawka

Stylizowane przez Monikę Mostowik lalki nie mają nic wspólnego z zabawkami dla dzieci. Smutne i niedoskonałe prezentują dojrzałe emocje i ludzkie niedoskonałości, skrywane głęboko lęki czy wstydliwe słabości.

Artystka swoim lalkom nadaje imiona, stylizuje je najczęściej w stylu retro czy vintage. Co więcej, sama dobiera perukę, makijaż, hybryduje różne części lalki czy projektuje stroje - inspirację stanowi tu przede wszystkim epoka wiktoriańska,

– Każda lalka to niepowtarzalna tajemnicza postać. Lalka zostaje przez Mostowik upodmiotowiona, przestaje być tylko przedmiotem, staje się bohaterką opowieści, która kiełkuje i rozkwita w odbiorcy, nie dając spokoju, zmuszając do refleksji i przeżywania. Jest to więc przygoda zarówno estetyczna, jak i psychologiczna – czytamy w opisie wystawy.

„Przyprawiające o dreszcze”

Lalki w fotografii Mostowik są modelkami, które artystka przedstawia jako żywe osoby, często w plenerze. Dla artystki stanowią one medium, za którego pomocą opowiada o człowieku.

– W jej stylizacjach lalki to nie zabawki dla dzieci, stereotypowe ślicznotki, tym razem zawsze smutne, czasem oszpecone, niedoskonałe, zapłakane, a nawet martwe, pokazują dojrzałe emocje, przyprawiając o dreszcze. Choć nieruchome, bardzo poruszające, ich spokój przejmujący często do szpiku kości, jak cisza przed burzą, metafora człowieka, uwypukla ludzkie niedoskonałości, zazwyczaj głęboko skrywane lęki i wstydliwe słabości – informuje NCK.

Monika Mostowik to socjolożka, autorka książek m.in. „Zanim stanę się lalką”. Od 2010 roku kolekcjonuje, stylizuje i fotografuje lalki BJD.

Współpracowała z Centrum Manggha przy organizacji trzech wystaw lalek BJD: „Lalka w kulturze i sztuce Japonii”, „To nie są lalki dla dzieci”, „Lalki. Oblicza japońskiej tradycji” oraz indywidualnej wystawie „Mroczne oblicze lalki”.

Wernisaż nowej wystawy NCK w formie online  odbędzie się w najbliższy piątek, 29 stycznia o godz. 18.00. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

comments powered by Disqus