Obchody Roku Włodzimierza Tetmajera. W programie koncerty, warsztaty i wystawa monograficzna

Inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– W tym roku będziemy opowiadać o Włodzimierzu Tetmajerze. O postaci, która działając jako malarz, polityk oraz literat, jednoczyła  społeczeństwo – zapowiada Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Celem podejmowanych przez instytucję inicjatyw jest upamiętnienie oraz przybliżenie odbiorcom życia i twórczości jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski.

– Chcemy odkrywać go jako postać, która odegrała niezwykłą, lecz zapomnianą rolę w okresie odzyskania niepodległości. Tetmajer był osobą, która łączyła, na przykład Dmowskiego z Piłsudskim. Był osobą, z którą mogą się dzisiaj identyfikować ludowcy, ale też osoby, które mają bardzo radykalne, społeczne myślenie. Był człowiekiem myślącym niepodległościowo, narodowościowo. Z nikim się nie kłócił. U niego w domu w Bronowicach wszyscy mogli się spotkać wokół tego, że Polska jest ważna, ale też wokół sztuki i wsi polskiej – wyjaśnia Michał Niezabitowski.

Siła barwy i temperamentu

Muzeum Krakowa zainaugurowało Rok Włodzimierza Tetmajera już pod koniec grudnia. Ulicami miasta przeszedł wówczas barwny i rozśpiewany korowód, a kolędować można było także w specjalnym tramwaju. Jednak wydarzenia poświęcone artyście zaplanowano na cały rok. Jednym z ważniejszych będzie otwarcie w czerwcu ekspozycji „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer”.

– Cieszymy się bardzo, że z wielu muzeów sprowadzimy wielkie dzieła tego wybitnego malarza i zrobimy obszerną wystawę monograficzną – mówi dyrektor Muzeum Krakowa.

Na ekspozycji zaprezentowana zostanie przede wszystkim twórczość malarska Tetmajera, obejmująca prace z ostatniej dekady XIX wieku i pierwszego dwudziestolecia wieku XX. Zwiedzający będą mogli obejrzeć blisko dwieście obrazów sztalugowych i kilkaset rysunków. Na wystawie znajdą się również pamiątki udostępnione przez rodzinę artysty.

– Nie wiem, czy da się w sposób kompletny opowiedzieć o Tetmajerze, ponieważ jego twórczość była bardzo zróżnicowana. Działalność polityczna, projektowanie witraży, poezja, którą tworzył, współpraca w zakresie przygotowywania scenografii teatralnej – tych pól działania jest tak wiele, że trudno opowiedzieć o wszystkim, ale myślę, że wystawa będzie okazją, by uświadomić sobie, jak niesamowitym twórcą był Tetmajer. Takim może mniej znanym, mniej rozpoznawalnym, ale w jakiś sposób bliskim każdemu z nas – tłumaczy Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki i koordynator Roku Włodzimierza Tetmajera.

Koncerty, warsztaty, wykłady

Krakowskie obchody Roku Tetmajera to nie tylko wystawa monograficzna artysty, ale także wiele innych wydarzeń. Już 11 lutego odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy będą tworzyć kartki walentynkowe inspirowane twórczością Włodzimierza Tetmajera oraz jego szkicami. Z kolei 23 lutego w Rydlówce będzie można posłuchać wykładu o miłości do malarstwa Młodej Polski.

– Cały program został skonstruowany tak, żeby działy się większe i mniejsze rzeczy. Tak, aby każdy znalazł coś dla siebie – podkreśla Joanna Zdebska-Schmidt. – W marcu rozpoczniemy realizowany we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie cykl koncertów inspirowanych Tetmajerem oraz ogłosimy konkurs na żywe obrazy. Uczestnicy będą mieli za zadanie odtworzyć dzieła artysty – dodaje.

W programie znalazła się także ogólnopolska akcja sadzenia malw przy ulicach Tetmajera i Malwowej. Wydarzeniu towarzyszyć będą prelekcje oraz warsztaty.

Jesienią zaś odbędzie się konferencja naukowa „Oblicza Tetmajera”, a także społeczna wystawa plenerowa, której ideą jest oddanie głosu różnym społecznościom. Ekspozycja „Tetmajer bez Przerwy łączy przeciwieństwa” zostanie zaprezentowana w różnych miastach Polski.