Oblicza Aleksandry Mianowskiej. Nowa wystawa w Muzeum Armii Krajowej

Muzeum Armii Krajowej zaprasza na nową wystawę. Aleksandra Mianowska niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Krakowie, tu też została pochowana. Czas, by Kraków sobie o niej przypomniał. Otwarcie ekspozycji w najbliższą niedzielę, 26 września.

Aleksandra Mianowska ps. Kama była osobą wyjątkową, której nie sposób opisać w kilku zdaniach. Pielęgniarka, wykładowczyni, aktorka, działaczka społeczna, poetka. Podejmowała się wielu aktywności, funkcji i zawodów. Była wykształcona, pełna energii i… piękna. Lubiła się „stroić” i pozować do fotografii, a wiele z nich po sobie zostawiła.

– Dlaczego akurat Mianowska jest tematem naszej wystawy? Od jej uroczego uśmiechu ciężko oderwać wzrok, więc pomysł na uczczenie jej pamięci w zasadzie wymyślił się sam. Bohaterka naszej galerii fotograficznej w czasie II wojny światowej pracowała jako pielęgniarka-ochotniczka w szpitalach Polskiego Czerwonego Krzyża, zbierała informacje o rannych  i poległych podczas kampanii polskiej 1939 roku. Ponadto, działała w Radzie Głównej Opiekuńczej, gdzie m.in. organizowała akcje dożywiania dla więźniów obozów koncentracyjnych. Brała udział w akcji ratowania Żydów, za co została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – wyjaśnia Barbara Zięba-Godula, rzeczniczka Muzeum AK.

Poza tym Mianowska pisała monografie, artykuły, wiersze. Niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Krakowie, tu też została pochowana. Czas, by Kraków sobie o niej przypomniał.

Bezpłatne oprowadzanie

Z fotografii spogląda kobieta o wielu obliczach i funkcjach, ale zawsze z niezmiennym błyskiem w oku i nutką tajemniczości. Jej sylwetka przeprowadzi zwiedzających przez różne etapy wojennej rzeczywistości oraz konspiracyjnej aktywności Polaków.

– W dniu otwarcia wystawy, 26 września, organizujemy bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem o godzinie 12.00 dla naszych gości. To świetna okazja do dogłębnego poznania postaci Mianowskiej, a przy tym procesu tworzenia muzealnej wystawy – informuje Zięba-Godula.

Wystawa będzie dostępna na dziedzińcu Muzeum AK od 26 września br. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 18.00.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystawy.