„Obraz nędzy i rozpaczy”. Krakowski Salon Sztuki ogłasza konkurs dla artystów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski Salon Sztuki zachęca artystów do udziału w konkursie „Obraz nędzy i rozpaczy”. To odpowiedź organizatorów wydarzenia na pandemię koronawirusa. Tegoroczne dzieła wyłonione w konkursie zobaczymy tylko w sieci.Krakowski Salon Sztuki po raz pierwszy został zorganizowany w 2018 roku. W Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim już dwukrotnie były prezentowane obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, fotografie i instalacje artystek, artystów i kolektywów związanych z Krakowem.

Sztuka na salonach

Magdalena Kownacka, dyrektorka programowa Krakowskiego Salonu Sztuki tłumaczy, że pandemia pozwoliła sprawdzić, jak w praktyce działają przepisy i prawo regulujące życie artystyczne zarówno w Krakowie, jak i w Polsce.

– Nie znaleźliśmy na to pytanie odpowiedzi, ale dzięki trudnościom możemy się przyjrzeć tej kwestii. Systemy konkursowe od lat wywołują ogromny sprzeciw środowiska sztuk wizualnych – mówi Kownacka. – Ale w jaki sposób przekazać środki finansowe, tak potrzebne w sytuacji kryzysu, artystkom, krytykom, kuratorkom i organizatorom oddolnego, pozainstytucjonalnego artystycznego życia tego miasta bez trybu konkursowego? – zastanawia się.

W związku z obecną sytuacją, organizatorzy zdecydowali, że konkursowe hasło będzie przekorne. Brzmi ono „Obraz nędzy i rozpaczy”.

W tym roku konkurs jest skierowany do freelancerek i freelancerów, osób fizycznych pracujących w obszarze sztuk wizualnych oraz miejsc oddolnych i prywatnych, w których sztuka powstaje i jest pokazywana publiczności.

Zwycięzców poznamy na przełomie września i października. Jednak zamiast na wystawie w Pałacu Sztuki, ich dzieła zobaczymy tym razem tylko w sieci – w mediach społecznościowych Krakowskiego Salonu Sztuki (Facebook i Instagram) oraz na stronie internetowej.

Osoba i Miejsce

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 5 września. Dzieła można zgłaszać w dwóch kategoriach: Osoba Roku i Miejsce Roku. Organizatorzy zachęcają do nadsyłania zgłoszeń nie tylko artystów i artystki wizualne, ale też autorów i autorki tekstów o sztuce, kuratorów i kuratorki.

Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów – ważne, by identyfikowali się z krakowskim środowiskiem artystycznym.

Jeśli chodzi o drugą ze wspomnianych kategorii, to mogą do niej się zgłaszać fundacje, stowarzyszenia i galerie prywatne, których podstawowym obszarem działalności jest sztuka wizualna i takie, które mają siedzibę lub działają głównie w Krakowie.

W puli nagród znalazło się 100 tys. złotych, a sam konkurs jest częścią programu „Kultura Odporna” wydziału kultury urzędu miasta.

Komisja do zadań specjalnych

W tym roku laureatki i laureatów wyłoni specjalnie powołana komisja ds. Zapobiegania Nędzy i Rozpaczy. Będzie złożona z zespołu ekspertów, a w jej skład wejdą artyści rożnych generacji, krytycy, kuratorzy i galerzyści z Krakowa.

– Wierzymy, że otwartość i szacunek, jakimi darzyliśmy artystów i artystki uczestniczące w tym projekcie, pozwolą nam w 2020 roku przekształcić salon w platformę wsparcia i pomocy dla najbardziej dotkniętych sytuacją pandemii reprezentantów krakowskiego środowiska artystycznego – zaznacza Gaweł Kownacki, dyrektor artystyczny Krakowskiego Salonu Sztuki.

Organizatorami konkursu są  miasto. Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja F.A.I.T.

comments powered by Disqus