Od 1 lipca koniec z grodzeniem osiedli w Krakowie. Deweloperzy mają do wyboru tylko sześć kolorów i materiałów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W lutym Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę krajobrazową regulującą zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, reklam i ogrodzeń w mieście.

Uchwała wejdzie w życie wraz z dniem 1 lipca i zakazuje m.in. stawiania ogrodzenia dookoła osiedli czy też budynków wielorodzinnych. Dozwolone jest jednak ogrodzenie ogródka przydomowego.

Przyjęte zasady nie będą dotyczyć ogrodzeń, które legalnie powstały przed 1 lipca. – Zawarte w dokumencie zakazy, warunki i zasady będą stosowane do obiektów sytuowanych, budowanych, remontowanych lub przebudowywanych od dnia wejścia w życie uchwały – informuje krakowski magistrat.

Więcej wyjątków

Uchwała krajobrazowa jednocześnie mówi, iż dozwolone jest grodzenie domów jednorodzinnych, budynków usługowych i produkcyjnych lub nieruchomości, na których prowadzone są roboty budowlane.

Grodzenie będzie można również zastosować na nieruchomości niezabudowanej, o ile na takim terenie prowadzona jest działalność gospodarcza, bądź jest związana z wykonywaniem rzemiosła. Jeszcze jednym odstępstwem od reguły są publicznie dostępne obiekty sportowe, wypoczynkowe, parki, wybiegi dla psów, ogródki działkowe, cmentarze czy targowiska.

Ponadto dozwolona jest instalacja szlabanów wjazdowych na drogach wewnętrznych, stawianie żywopłotów czy wykonanie ogrodzeń dla ogródków gastronomicznych. – Z dopuszczeniem od 1 listopada do 31 marca montażu alternatywnie tafli szkła – czytamy w uchwale krajobrazowej.

Grodzenia tymczasowe i sześć opcji do wyboru

Regulacje dotyczą także tymczasowych ogrodzeń, które mogą być stawiane na określony czas tylko w przypadku prowadzenia robót budowlanych lub imprez plenerowych.

Jak sama nazwa uchwały wskazuje, ma ona przyczynić się do poprawy estetyki krajobrazu miasta poprzez lepszą organizację przestrzeni reklamowej, co również dotyczy ogrodzeń.

Deweloperzy i inwestorzy decydując się już na budowę ogrodzenia, dozwolonego wyłącznie w wyżej wymienionych przypadkach, będą mieli do wyboru jedynie konstrukcję z metalu, cegły, kamienia, drewna, aluminium lub betonu – tak stanowi uchwała. Natomiast kolory, w jakich ogrodzenia będą mogły zaistnieć, to odcienie czerni, brązu, szarości, zieleni, beżu i bieli.