Od piątku pod Wawelem będzie można obejrzeć najlepsze animacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

30 lipca rusza XII Krakow Summer Animation Days. Na placu Wielkiej Armii Napoleona wyświetlane będą najlepsze filmy animowane.

Tym razem kino plenerowe zostanie rozłożone na placu nieopodal Wawelu. Organizatorzy wyróżnili kilka produkcji, które będzie można zobaczyć.

Program

30.07.2021 (piątek)

21.30

Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2020, 88'00''
* Autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Przy realizacji filmu wraz z Wilczyńskim współpracował zespół uzdolnionych animatorów: Agata Gorządek, Jakub Wroński, Marta Pajek, Agnieszka Borowa, Marta Magnuska, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Paweł Walicki, Kacper Czyczyło, Agnieszka Konarska i Anita Kwiatkowska-Naqvi.

23.00

The Best of ANIMA 2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima - I (81’27’’)
Program, organizowanego od 1994 r. w Krakowie festiwalu, skupia się wokół animacji oraz etiud studenckich. W 2017 roku do dwóch międzynarodowych konkursów (ETIUDA oraz ANIMA) został dodany konkurs animacji polskiej – ANIMA.PL

31.07.2021 (sobota)

21.30

Podróż Księcia, reż. Jean – Francois Laguionie, Xavier Picard, Francja 2019, 77'
Młody Tom znajduje na plaży rannego rozbitka, który okazuje się być starym księciem z zupełnie innej krainy. Przybysz poznaje nowy świat, ale i sam budzi zainteresowanie lokalnych naukowców.

22.50

The Best of ANIMA 2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima - II (87’06”)

1.08.2021 (niedziela)

21.30

Filmy nagrodzone na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu (131’) Zaledwie kilka dni temu zakończyła się 14. edycja kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR! Prezentujemy wybór nagrodzonych animacji.

23.45

Animazofia według Ülo Pikkova (49’)
Ülo Pikkov – wybitny estoński animator, reżyser i producent. W 1998 roku ukończył Turku School of Art and Media. Od 2016 roku jest wykładowcą na wydziale animacji na Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pisze oraz ilustruje książki a także publikuje karykatury oraz ilustracje w prasie

Keha mälu, reż. Ülo Pikkov, Estonia 2011, 9’
Co może nam powiedzieć stara jabłoń? Czy pamięta podmuchy wiatru, które ją wyginały, gdy była jeszcze giętka? Czy pamięta węża i utracony Raj? Jak daleko można cofnąć się pamięcią? Animacja Pamięć cielesna reanimuje podświadomość i ukryty horror deportacji.

Tik-Tak, reż. Ülo Pikkov, Estonia 2015, 12’
Animacja TIK-TAK to wizualizacja czasu i jego śmiercionośnej natury. Wszyscy mamy „nasz czas”. Składa się on w rzeczywistości z tysięcy różnych „czasów”, jako że każda komórka w naszym ciele ma swój własny czas na życie i na śmierć.

Tühi Ruum / Pusta przestrzeń, reż. Ülo Pikkov, Estonia 2016, 11’
Film przywołuje wspomnienie: mieszkanie, którego już nie ma, i mieszkającą w nim i bawiącą się małą dziewczynkę. Opowiada historię stworzoną w snach przez jej ojca, kryjącego się przed sowieckim terrorem.

Lahtilaskmise lugu / Uwolnienie, reż. Ülo Pikkov, Estonia 2017, 11’
Japończycy wierzą, że puszczając na morze papierową lalkę, pozbywają się złego ducha... Animacja o dziewczynce z sierocińca, która chce uwolnić się od cieni przeszłości.

Zebra, reż. Ülo Pikkov, Estonia 2015, 6’
Eksperymentalna animacja, w której cały materiał wizualny został narysowany bezpośrednio na taśmie. Bez użycia kamery, komputera, bez pieniędzy... Tylko wspomnienia.

* Opisy dzieł pochodzą z materiałów prasowych.

comments powered by Disqus