„Odmrażanie” kin i teatrów: seanse i spektakle będziemy oglądać w maseczkach

Seanse w kinie będziemy oglądać w maseczkach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kina, teatry, filharmonie i opery będą mogły wznowić działalność od 6 czerwca. Wracają również koncerty plenerowe, w których będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób.


Jak podkreślał w czwartek minister kultury Piotr Gliński, otwarcie placówek „to nie obowiązek, ale możliwość".

– To możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina – te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania – powiedział w czwartek minister kultury Piotr Gliński.

Z powodu pandemii koronawirusa placówki kulturalne były zamknięte od połowy marca. Za dwa tygodnie instytucje będą mogły wznowić działalność zgodnie z nowymi warunkami sanitarnymi. Możliwa będzie organizacja targów, wystaw i kongresów.

Wracają również koncerty plenerowe, w których będzie uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Obowiązują maseczki i utrzymanie 2-metrowego dystansu od innych uczestników.

„Odmrażanie” z dnia na dzień

Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima przyznaje, że informacja o wznowieniu działalności jest „dość kłopotliwa”.

– Tak jak z dnia na dzień zamknęli teatry, tak z dnia na dzień próbują je otworzyć. To tak nie działa. W ciągu tygodnia nie jestem w stanie zbudować całego repertuaru na czerwiec. Nie wiem, czy uda mi się zebrać cały zespół aktorski do jednego spektaklu. Czy będą skłonni grać, bo ktoś może być w grupie ryzyka? Nie mogę nikogo do tego zmuszać. Dla mnie otwarcie teatru – jeśli zajęta ma być połowa miejsc – jest nieopłacalne. Pewnie będę również musiał dołożyć do czynszu. Na czas pandemii teatr płacił o połowę mniej, po informacji o „odmrożeniu” pewnie będę musiał już płacić go w całości. Nie wiem też, czy widzowie będą kupować bilety – zaznacza Sieklucki.

Dyrektor Teatru Nowego zaznacza, że teatry mogłyby być otwarte we wrześniu, już bez obostrzeń.

Teatr Słowackiego wraca po przerwie

Teatr Słowackiego od 20 czerwca chce zacząć grać spektakle na wszystkich scenach. Na początek instytucja planuje jednak koncert.

– Zaczynamy od koncertu plenerowego z balkonu pt. „Otwieram głowę”.  Taki tytuł miał song kwarantanny z odcinka 3 serialu „Zamknięci w teatrze” i tak zatytułujemy nasz koncert i pierwsze wydarzenie po ponownym otwarciu. Poza tym od 20 czerwca chcemy zacząć grać na wszystkich scenach naszego teatru, czekamy jednak na szczegółowe wytyczne, które ogłosi ministerstwo kultury. Zamierzamy się do tych zaleceń stosować – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego.

Kina wracają do gry?

Na czas pandemii koronawirusa kina studyjne przeniosły swoją działalność do sieci. Czy 6 czerwca niektóre z nich wznowią działalność? Anna Starewicz, kierowniczka Kina Sfinks, zaznacza, że jeszcze nie wie, kiedy widzowie będą mogli wygodnie rozsiąść się w sali kina Sfinks.

– Najpierw musimy przeanalizować obowiązujące obostrzenia. Na pewno będzie ich więcej niż maseczki i połowa zajętości sali. Musimy też się zorientować, jaka będzie sytuacja na rynku dystrybucyjnym. Czy będą dostępne jakiekolwiek filmy, czy też będziemy skazani na granie zaległości – zaznacza Anna Starewicz.

Różne warianty

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Centrum Kongresowego Ice Kraków, już kilka tygodni temu przygotowało różne warianty tymczasowego rozkładu miejsc na widowni.

– Przygotowaliśmy trzy warianty, które zapewnią zachowanie 2-metrowej odległości pomiędzy poszczególnymi uczestnikami. W ten sposób przygotowujemy się do działania w nowej rzeczywistości. Jeśli chodzi o wydarzenia plenerowe, to te do końca czerwca i tak nie mogły się odbyć. W związku z tym odwołaliśmy je lub przesunęliśmy w czasie. Jeśli chodzi o wydarzenia w lipcu i sierpniu, to czekamy na konkretne wytyczne rządu. Kiedy tylko je poznamy, szybko przystąpimy do pracy nad tym, jak je zaadaptować do naszych projektów – mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy KBF.

Pikniki Krakowskie wracają

Jeśli chodzi o wydarzenia plenerowe, to KBF od 21 maja organizuje przy stadionie Wisły kino samochodowe. Jak przyznaje Michał Zalewski, w tym przypadku dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane. W pokazie może brać udział maksymalnie 60 samochodów, a w każdym z nich mogą się znajdować dwie osoby.

W te wakacje mają również wrócić Pikniki Krakowskie.

– Pracujemy nad ich powrotem w lipcu i sierpniu. Wszystko zależy od wytycznych i reżimu sanitarnego. To jednak wydarzenia plenerowe, otwarte, dlatego będziemy w stanie zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo – zapowiada rzecznik KBF.

comments powered by Disqus