Orange chce się pozbyć budynku Poczty Głównej w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 70% właścicielem budynku Poczty Głównej jest telekomunikacyjna firma Orange Polska. Spółka chciałaby sprzedać zabytkowy obiekt. Jednak bez współpracy z Pocztą Polską, do której należy reszta, będzie to trudne. Wykupem nieruchomości mogliby być zainteresowani inwestorzy, którzy planują stworzenie hotelu w atrakcyjnym miejscu.

Obecnie w kamienicy położonej na rogu ulicy Wielopole i Westerplatte mieści się salon Orange i placówka Poczty Polskiej wraz z zapleczem. Oprócz tego na wyższych piętrach powierzchnię wynajmuje jeszcze kilku przedsiębiorców. Większość budynku jest jednak opuszczona i niezdatna do użytku bez generalnego remontu.

Nie wiadomo, jakie środki byłyby potrzebne, aby obiekt doprowadzić do użytku pod nadzorem konserwatorskim. Hale po sprzęcie telekomunikacyjnym potrzebują generalnego remontu. Na wyższych piętrach stoją puste powierzchnie biurowe. Nie od dziś jednak wiadomo, że łatwiej jest zbudować nowy obiekt niż naprawić i zaadaptować do współczesnych potrzeb zabytek.

Orange najchętniej pozbyłby się kłopotu. Zresztą swoje budynki sprzedaje w całym Krakowie. Wystawione są już nieruchomości przy ul. Pilotów (cena to 9,5 mln złotych), ul. Stańczyka (3,6 mln zł) oraz przy Kapelence (6,6 mln zł) i ul. Dauna (4,5 mln zł).

Co na to Poczta Polska?

Do Poczty Polskiej należy ok. 30% budynku, m.in. kopuła z zegarem i część przy ul. Westerplatte. Pracownicy poczty twierdzą, że absolutnie nie ma mowy o przeprowadzce. – Z uwagi na zmiany kadrowe w zarządzie Poczty Polskiej trudno odpowiedzieć jak będzie wyglądała sprzedaż nieruchomości Kraków Wielopole – odpowiada Maria Piechocka z biura prasowego Orange Polska. – Decyzję podejmiemy  dopiero po otrzymaniu stanowiska Poczty Polskiej odnośnie  sprzedaży budynków,  których Poczta jest współwłaścicielem – dodaje.

Przedstawiciele Poczty Polskiej jednak stanowczo przekazują swoje stanowisko. – Nie prowadzimy działań mających na celu zbycie udziału Poczty Polskiej w tej nieruchomości – czytamy w mailu z biura prasowego.

W spadku

Historia budynku sięga końca XIX wieku. Od 1899 roku obiekt był główną siedzibą poczty w Krakowie. 10 lat później zainstalowano w nim pierwszą w kraju automatyczną centralę telefoniczną. W latach 1930-1931 nieruchomość została przebudowana. Została zlikwidowana kopuła, powstały za do dwie kondygnacje i paczkarnia. Dwa lata później powstała międzymiastowa centrala telefoniczna. Następna przebudowa odbyła się w czasie II wojny światowej, a 22 stycznia 1945 roku Polski Urząd Pocztowy wznowił działalność. Orange otrzymało budynek jako majątek Telekomunikacji Polskiej.

comments powered by Disqus