Orange uruchomiło sieć 5G. Sprawdźcie, czy jesteście w zasięgu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

1 lipca Orange uruchomiło usługę 5G w kilku największych polskich miastach. Zasięg sieci w Krakowie objął właściwie wszystkie dzielnice miasta z wyjątkiem Swoszowic, Wzgórz Krzesławickich i Nowej Huty. Większość terenów Zwierzyńca i Bronowic również jest wolna od zasięgu 5G.

– Dziś otwieramy kolejny rozdział dla Orange Polska. Od ponad dwóch lat prowadziliśmy testy laboratoryjne i terenowe, z inżynierami i naszymi klientami. Teraz z #hello5G może korzystać nawet 6 milionów osób w blisko 400 miejscowościach, obecnie nikt nie oferuje większego zasięgu tego typu usług – mówi Jean-François Fallacher, prezes firmy.

Tylko użytkownicy wybranych ofert abonamentowych i planów firmowych operatora mogą korzystać z nowej usługi 5G. Ponadto, aby z niej korzystać, trzeba być w zasięgu tej technologii, posiadać telefon współdziałający z nią wraz z odpowiednią kartą SIM. Na poniższej mapie odczytacie zasięg sieci 5G w Krakowie.

Pierwszy etap budowy sieci 5G

Należy zaznaczyć, że wprowadzenie tej nowej technologii na rynek to dopiero początkowy etap budowy kompleksowej sieci 5G. Po przydzieleniu kolejnych częstotliwości, możliwości sieci będą coraz bardziej imponujące, aż do samodzielnej 5G, pozwalającej na zastosowania, do których dziś nie mamy dostępu.

– Uruchamiamy dziś #hello5G w paśmie 2100 MHz, którym już dysponujemy, aby dać klientom możliwość pierwszych doświadczeń z 5G już teraz, pomimo opóźnienia aukcji pasma 3,5 GHz – informuje prezes Orange.

Orange przygotowuje się już do uruchomienia sieci 5G w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej. Od jesieni 2019 roku trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku - w paśmie 26 GHz.

comments powered by Disqus