Pokaźny arsenał w bloku na os. Piastów. Lokatorzy nie wracają do mieszkań [Zapis relacji]

Na os. Piastów trwa zakrojona na dużą skalę akcja służb. Jak podało przed godziną 20 miasto, w jednym z lokali i piwnicy odnaleziono większą liczbę pocisków artyleryjskich i min przeciwpiechotnych.

RELACJA NA ŻYWO

22:24
Kończymy naszą relację. Więcej informacji z samego rana.
22:16

Urząd miasta przygotował dla ewakuowanych mieszkańców miejsca w hotelach. Kto chce, może skorzystać z gościny rodziny czy znajomych.

22:14
– Działania potrwają jeszcze wiele godzin, do rana. Zgromadzony arsenał jest pokaźny – znajduje się w mieszkaniu i piwnicy – łącznie z minami przeciwpiechotnymi. Saperów nie wolno popędzać. Jeżeli akcja się przeciągnie, będziemy później podejmować decyzje – powiedział Bogdan Klimek.
22:12
Jest decyzja: lokatorzy bloku na os. Piastów 45 nie wracają na noc do swoich mieszkań.

Saperzy podjęli decyzję, by nie wpuszczać mieszkańców, blok jest zamknięty. 
21:44
Zobaczcie najnowsze zdjęcia z miejsca akcji w naszej GALERII ->>>

21:38

Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego UMK:  Za kilkadziesiąt minut będziemy mieć decyzje saperów, czy będziemy mogli wpuści ludzi do mieszkań, czy niestety będą musieli spędzić noc w przygotowanych pomieszczeniach.

21:25
Ewakuowani mieszkańcy mogą się schronić w jednym z autobusów.

21:07
20:50
Saperzy są już na miejscu. Przygotowują się, by wejść do mieszkania na os. Piastów 45.
20:35
Według informacji podanych przez Roadsafe.pl, na miejscu znaleziono 150 pocisków. Policja oficjalnie nie potwierdza tej liczby.

 

Katarzyna Cisło, małopolska policjia: Policjanci sprawdzają, a przynajmniej kilkanaście minut wcześniej sprawdzali, mieszkania czy ktoś nie został w nich. Czekamy na saperów. To oni podejmą decyzję, czy nie będzie potrzebna większa ewakuacja. To leży w ich gestii. Muszą zneutralizować te pociski na poligonie, więc w grę wchodzi zapakowanie, przeniesienie i wywóz. Około 100 osób czeka w autobusach. Zobaczymy, czy będą nocować poza swoimi mieszkaniami i czy będą mogli wrócić. Czekamy.

20:20

Dla ewakuowanych mieszkańców MPK przygotowało autobusy. Osoby te mają zostać przewiezione do dwóch hoteli.

20:00
Policja informuje, że akcja na os. Piastów ma związek ze zdarzeniem, które miało miejsce w innej lokalizacji. 

– Do szpitala trafił 37-letni mężczyzna z Krakowa z poważnymi obrażeniami, które wskazywały na wybuch. Na miejscu zdarzenia faktycznie odnaleziono ślady materiałów wybuchowych. Dlatego sprawdzone zostało również jego mieszkanie, ponieważ zachodziło podejrzenie, że przechowuje tam również jakieś niebezpieczne materiały. Pirotechnicy weszli do mieszkania i znaleźli niewybuchy z czasów II wojny światowej – mówi podinsp. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. 

Te znaleziska skłoniły policję do decyzji o ewakuacji budynku. Policjanci sprawdzają, czy ktoś nie został jeszcze w mieszkaniach. Ewakuowanych jest ok. 100 osób. Akcja wynoszenia niewybuchów jeszcze się nie rozpoczęła.
20:47
Na os. Piastów trwa zakrojona na dużą skalę akcja służb. Jak podało przed godziną 20 miasto w jednym z lokali odnaleziono większą liczbę pocisków artyleryjskich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice