Osoby z traumą wojenną znajdują wsparcie w kamienicy przy Wawelu [ZDJĘCIA]

Centrum Integracyjno–Psychoterapeutyczne fot. materiały prasowe
Przy ulicy Podzamcze 26 działa centrum psychoterapii i integracji dla osób, które doświadczyły traumy wojennej. Wsparcie psychologiczne i odbywające się tu zajęcia dla młodzieży są bezpłatne. Z oferty centrum skorzystało już ponad 500 osób, jednak dopiero początek. Wkrótce w kamienicy ma powstać szkoła demokratyczna.
Poczucie bezradności i braku kontroli nad własnym życiem, trudności z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej – to tylko niektóre z objawów pourazowych zaburzeń stresowych. Z nieprzepracowaną traumą wojenną boryka się coraz więcej uchodźczyń i uchodźców. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak, zdaniem Agnieszki Korsak z fundacji Let’s Help Together, najmniej zaopiekowaną grupę stanowi młodzież. To głównie z myślą o nich w wakacje otwarto Centrum Integracyjno–Psychoterapeutyczne. Ośrodek znajduje się na dwóch piętrach kamienicy przy ulicy Podzamcze 26 w Krakowie. Na pierwszej kondygnacji prowadzone są zajęcia integracyjne dla młodzieży. Druga została zaadaptowana pod psychoterapię dla dzieci i dorosłych.

– Osoby z doświadczeniem uchodźczym potrzebują nie tylko pomocy materialnej czy prawnej, ale też wsparcia psychologicznego. Spora część z nich to niestety osoby cały czas zamrożone w traumie, mające duże trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji, podjęciem pracy, przyswajaniem wiedzy czy nawiązywaniem relacji. Dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, gdzie do problemu będzie się podchodzić w sposób holistyczny. Z jednej strony profesjonalna psychoterapia, z drugiej socjalizacja dzieci i młodzieży z różnych krajów i środowisk poprzez lekcje języków czy zajęcia ogólnorozwojowe. Nie udałoby się to bez wsparcia krakowskiej IKEA, która w pełni wyposażyła gabinety, kuchnie i wszystkie pozostałe pomieszczenia, przekazując centrum ponad 900 artykułów – mówi Agnieszka Korsak, Członek Zarządu z Fundacji Let’s Help Together.

Ponad 100 osób na terapii, 400 korzysta z zajęć integracyjnych

Z psychoterapii dla dzieci i dorosłych skorzystało już 96 osób. Obecnie w trakcie leczenia jest blisko 50 kolejnych. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem centrum zatrudniło właśnie trzeciego dyplomowanego psychoterapeutę z Ukrainy, nakierunkowanego na pracę z dziećmi i młodzieżą. Konsultacje odbywają się w godz. od 9:00 do 20:00, są bezpłatne i można umawiać się na nie osobiście lub telefonicznie pod numerem +48 505 728 181. Równolegle w kamienicy prowadzone są lekcje języka polskiego, angielskiego i zajęcia dodatkowe, takie jak warsztaty kulinarne czy joga. Dotychczas skorzystały z nich 343 osoby, a na naukę języków zapisało się 135 dzieci z różnych krajów, nie tylko z Ukrainy.

Od psychoterapii po szkołę demokratyczną

Fundację Let’s Help Together założyły Agnieszka Korsak i Sylwia Turzańska, które od wybuchu wojny mocno angażują się w pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. Agnieszka tworzyła grupy, m.in. lekarzy, prawników i tłumaczy, którzy pro bono udzielali pomocy. Zrzeszyła też kilkanaście krakowskich hoteli, które przygotowały setki miejsc noclegowych dla uchodźców. Środki na działanie Fundacji zostały pozyskane od ludzi dobrej woli, między innymi z Nowej Zelandii czy Stanów Zjednoczonych. Dzięki połączeniu sił z Fundacją Kocham Dębniki, działania organizacji wpisują się w szereg inicjatyw związanych z pomocą osobom przebywającym na terenie Polski, a także tym pozostającym w Ukrainie.

Obecnie Fundacja Let’s Help Together pracuje nad otwarciem szkoły w modelu demokratycznym, również w pełni bezpłatnej. Celem placówki ma być kształtowanie myślenia systemowego, strategicznego i umiejętności podejmowania odważnych i mądrych decyzji.