Piąta transza podwyżek dla instytucji kultury w Małopolsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

12 milionów złotych – tyle Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy na podwyżki dla osób zatrudnionych w sektorze kultury. To wzrost wynagrodzeń średnio o 10 procent.

O ile teraz wzrośnie wynagrodzenie brutto? Pracownicy sektora kultury zostali podzieleni na cztery grupy – w zależności od średnich zarobków. Dla najmniej zarabiająych przygotowano podwyżki na poziomie 585 zł brutto, z kolei ci, którzy otrzymują najwyższe pensje dostaną 480 zł brutto więcej. 

Witold Kozłowski marszałek województwa małopolskiego podkreśla, że realizuje politykę wynagrodzeń w porozumieniu ze związkami zawodowymi i z przedstawicielami wszystkich instytucji kultury. – To przynosi dobry efekt. Wszyscy podkreślają, że zmienił się klimat rozmów, że zupełnie inaczej traktowani są przedstawiciele poszczególnych instytucji kultury przez nasz zarząd. W ślad za tym idą rzeczywiste rozwiązania, czyli konkretne podwyżki. Gdyby zsumować okres czterech ostatnich lat, to na same wynagrodzenia zwiększyliśmy dotację o ponad 40 mln złotych – stwierdza Kozłowski.

Przedstawiciele związków zawodowych: Widzimy zmiany po 2019 roku

Przedstawiciele związków zawodowych NSZZ „Solidarność” zgodnie przyznają, że jeszcze przed 2019 rokiem postulaty dotyczące zwiększenia nakładów finansowych na podwyżki w sektorze kultury były przemilczane, władze województwa nie podejmowały rozmów. – Przyjęcie nas, rozmowa z nami to coś niebywałego. Poprzednio to było chamstwo, nie miał kto do nas wyjść przed budynek urzędu, kiedy strajkowaliśmy, kiedy przez pięć, sześć lat nie było dla nas żadnych podwyżek. Niech się wstydzą poprzednicy – mówił Jan Kociołek, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

– Wcześniej rzeczywiście nie było z kim rozmawiać. Poprzedni zarząd był nieuprzejmy, niegrzeczny – przyznał Krzysztof Babraj z NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Archeologicznym w Krakowie. – W tej chwili wszystkie nasze spotkania idą w bardzo dobrym kierunku – dodał.

W 23 instytucjach kultury prowadzonych przez województwo małopolskie, na 1806 pracowników tylko sześć osób otrzymuje wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej. Wynika to z charakteru zawartej umowy o pracę.