Pierwszy Lajkonik z nowego zamówienia na ostatniej prostej przed wyjechaniem na trasę

fot. MPK Kraków

Minionej nocy do Krakowa dotarł tramwaj Lajkonik II z nowej puli 60 pojazdów zamówionych przez MPK. Przewoźnik zapowiada, że będzie teraz przygotowywany do wysłania na linię.

Przed tą dostawą jeden z Lajkoników był już w Krakowie i przechodził badania i testy, niezbędne do uzyskania homologacji. Były to m.in. testy systemów napędu, hamowania oraz układów elektrycznych i innych elementów istotnych dla prawidłowej eksploatacji i bezpieczeństwa podróżnych. Badania zakończyły się pozytywnie.

MPK teraz musi samo przetestować nowy pojazd na ulicach miasta, po czym zobaczymy go już na regularnej linii. Kiedy się to stanie? Przewoźnik na razie nie podaje szczegółów.

Dostawy 60 tramwajów są kontynuacją poprzedniego projektu, dzięki któremu mieszkańcy zyskali 50 Lajkoników. Warto podkreślić, że dwa tramwaje z zamówionych 60 będą przystosowane do jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania. Tym samym MPK SA kontynuuje projekt, który w przyszłości pozwoli krakowskim tramwajom kursować także na tych trasach, gdzie nie będzie dostępna sieć trakcyjna.