Pierwszy miesiąc wakacji. 40 tys. wykroczeń, 500 zabranych praw jazdy

fot. krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji okazał się bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym. Odnotowano spadek ilości ofiar śmiertelnych na drogach o 20 proc., a liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 16.

Od początku wakacji, tj. od 24 czerwca do 31 lipca małopolscy policjanci skontrolowali ponad 46 tys. pojazdów i ujawniono niemal 40 tys. wykroczeń. Zatrzymano 568 praw jazdy i blisko 2 tys. dowodów rejestracyjnych, w tym 929 za nieprawidłowy stan techniczny. W pierwszej połowie wakacji ujawniono też 743 przypadki kierowania pojazdem przez osoby w stanie nietrzeźwości.

W okresie od 24 czerwca do 31 lipca doszło do 301 wypadków drogowych (spadek o 16 tj. 5 proc.), w których zginęło 13 osób (spadek o 3 tj. 19 proc.), a 358 zostało rannych (spadek o 7 tj. 2 proc.). W grupie wiekowej do lat 14 odnotowano jedną ofiarę śmiertelną oraz 33 osoby ranne.

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło 11 lipca ok. godz. 19:30 w Kościelisku. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 31-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa 8-letniej dziewczynce, która przechodziła przez przejście dla pieszych. W wyniku tego zdarzenia dziecko zmarło po przewiezieniu do szpitala.

Autokarem na wakacje

Jednym z zadań policjantów ruchu drogowego w wakacje jest kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. W sumie sprawdzono ponad 800 autobusów, z czego co czwarty jeszcze przed wyjazdem w trasę.

Podczas kontroli ujawniono jednego kierującego będącego w stanie po użyciu alkoholu. W pojeździe znajdowało się 50 dzieci w wieku 8-10 lat. Badanie trzeźwości 56-letniego kierującego wykazało 0,47 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, zakazano dalszej jazdy, a pojazd przekazano kierowcy zastępczemu. Za popełnione wykroczenie grozi mu zakaz kierowania pojazdami i grzywna nawet do 30 tys. zł.

comments powered by Disqus