Piesi zyskają chodnik na ul. Łokietka

Nowy chodnik ma powstać w rejonie komendy policji fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niedawno zakończyła się gruntowna przebudowa fragmentu ul. Łokietka, teraz miasto przygotowuje się do prac w innym miejscu. Tym razem na znacznie mniejszą skalę.

Chodzi o budowę chodnika na prawie 300-metrowym odcinku od przystanku „Starego Wiarusa” do Komendy Powiatowej Policji. To realizacja projektu z budżetu obywatelskiego, który wygrał w dzielnicowej edycji w 2020 roku. – Projekt ma na celu budowę chodnika przy ruchliwej ulicy, co przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu, zarówno pieszych, jak i kierowców. Nie może być tak dłużej, że mieszkańcy boją się o własne zdrowie i życie – napisał autor projektu w opisie.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa jest na etapie przygotowywania dokumentacji. Projekt przechodzi właśnie audyt rowerowy, na stronie Zarządu Transportu Publicznego można poznać więcej szczegółów.

Piesi, kierowcy, pasażerowie

Chodnik powstanie po stronie komendy policji, a więc przy pasie w stronę wyjazdu z miasta. Piesi mają tu do dyspozycji nieutwardzone pobocze, które po deszczu jest błotniste i pełne kałuż. Nawierzchnia z płyt jest tylko na przystanku autobusowym i przy przejściu dla pieszych. Teraz chodnik z betonowej kostki powstanie na całej długości od peronu przystanku do drogi dojazdowej do komendy. Będzie miał 2 m szerokości. W niektórych miejscach nieznacznie poszerzona zostanie jezdnia – tak, by ujednolicić jej wymiary na tym odcinku do 6,5 m szerokości. Sama nawierzchnia jezdni pozostanie bez zmian.

Przy przejściu dla pieszych zostanie zamontowane oświetlenie. Trzeba też wykonać odwodnienie drogi i przebudować zjazdy na posesje. Na przystanku „Poziomkowa” zostanie ustawiona wiata, a sam peron zostanie poszerzony, zyska pasy medialne dla osób niedowidzących i specjalne krawężniki. Widać więc, że zadanie rozrosło się znacznie względem tego, co zaproponował w 2020 roku projektodawca.

W tym roku pozwolenie

Mieszkańcy muszą poczekać do przyszłego roku na realizację tych wszystkich planów. W tym roku w budżecie miasta zapisana jest kwota 100 tys. zł na dokumentację – urzędnicy chcą mieć gotowe wszystkie formalności potrzebne do rozpoczęcia prac. Zadanie jest rozpisane do roku 2024, więc wówczas można się spodziewać robót w terenie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały