PiS chce majstrować przy uchwale antysmogowej. Politycy PO apelują do krakowian

Działacze Platformy Obywatelskiej apelują do krakowian, aby włączyli się aktywnie w proces konsultacji społecznych dotyczących zmian w uchwale antysmogowej.

Zarząd Województwa Małopolskiego przygotował projekt uchwały sejmiku w sprawie odroczenia o rok wejścia w życie przepisów uchwały antysmogowej. Politycy PiS zasiadający w tym gremium chcieliby, aby Małopolanie do końca 2023 roku mogli korzystać do ogrzewania swoich nieruchomości z kotłów niespełniających żadnych standardów emisji tlenku węgla.

– Aktualna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią i wojną na Ukrainie ma bezsporny wpływ na dostępność i ceny nośników energii – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. – W obliczu rosnących cen, braku pewności co do ciągłości dostaw surowców oraz zawieszenia przez dostawców gazu wykonywania nowych przyłączy, celowe jest umożliwienie mieszkańcom Małopolski odłożenia wyboru źródła ogrzewania o okres jednego roku – przekonują.

PO: Nie można ruszać uchwały

Takie propozycje krytycznie oceniają politycy Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek podczas konferencji prasowej Jacek Krupa, były marszałek Małopolski, a obecnie szef klubu KO w sejmiku mówił, że „nie można ruszać uchwały antysmogowej, bo to zepsuje prawo”.

Przypomniał, że mieszkańcy mieli pięć lat na zmianę pieców. Zaznaczył, że obowiązujące dalej przepisy nie wprowadzają pełnego zakazu palenia węglem, a tylko od początku przyszłego roku paleniska muszą spełniać odpowiednie normy, aby uniemożliwić spalania m.in. plastiku czy innych śmieci.

– Biorąc pod uwagę ceny węgla czy gazu, to w żaden sposób przedłużenie zakazu nie zmieni sytuacji rodzin. Jako klub będziemy przeciwni uchwale i zamierzamy bacznie przyglądać się aspektom prawnym, bo zdaniem części prawników najpierw powinien być zmieniony program ochrony powietrza dla całej Małopolski, a taki krok mógłby zablokować środki europejskie – mówił Jacek Krupa.

Apel o wzięcie udziału w konsultacjach

Podobnie krytycznie o propozycji zmian w uchwale antysmogowej wypowiadał się radny Krakowa z Platformy Obywatelskiej Łukasz Sęk. – Krakowianie, jak mało kto w Polsce, wiedzą, jak należy walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Wymieliliśmy kilkadziesiąt palenisk i widzimy poprawę jakości powietrza – stwierdził.

Zaznaczył, że bez działań w podkrakowskich gminach nie dojdzie do dalszej poprawy jakości powietrza w stolicy regionu. Przytoczył wnioski z tegorocznych badań naukowców AGH, którzy stwierdzili, że jakość powietrza w Krakowie w sezonie zimowym w dużym stopniu uzależniona jest od działań mieszkańców gmin otaczających miasto.

Zaapelował do krakowian, aby włączyli się w proces konsultacji projektu uchwały antysmogowej. Swoje uwagi i wnioski można składać do 23 sierpnia poprzez formularz umieszczony na stronie www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje lub pisemnie wysyłając list na adres Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

comments powered by Disqus