Płatne parkowanie w Boże Ciało. 1115 niemiłych niespodzianek za szybą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tegoroczne Boże Ciało było pierwszym świątecznym dniem, w którym – po wprowadzonych niedawno zmianach – trzeba było zapłacić za parkowanie w strefie. Skończyło się na 1115 karach za brak opłaty.

Wśród zmian, które wprowadzono w tym roku w strefie płatnego parkowania, są też nowe zasady dotyczące dni wolnych. Do tej pory była mowa o opłatach w „dniach roboczych od poniedziałku do soboty”, teraz natomiast uchwała zakłada pobieranie opłat od poniedziałku do soboty, z wyłączeniem konkretnej listy dni świątecznych: 1 stycznia, pierwszego i drugiego dnia Wielkanocy [pierwszy dzień Wielkanocy to i tak niedziela, przyp. red.], 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia i 26 grudnia. Nie ma więc na tej liście np. Bożego Ciała, 1 i 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada.

Radni nie zgodzili się natomiast na wprowadzenie opłat w niedziele, choć urzędnicy po raz kolejny podjęli próbę takiej regulacji. O takie zmiany wnioskowali mieszkańcy centrum, zwłaszcza Starego Miasta, argumentując, że znalezienie miejsca parkingowego w świąteczne dni graniczy z cudem.

Zaskoczenie

Przed Bożym Ciałem miasto informowało o obowiązku opłacenia postoju. Informacje pojawiły się na miejskich stronach i w mediach społecznościowych, informowały o tym również lokalne media. Dla wielu kierowców zmiana okazała się jednak zaskoczeniem.

– W Boże Ciało kontrolerzy Obszaru Płatnego Parkowania wystawili 1115 zawiadomień o obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej – informuje Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Dla porównania, od początku roku do 10 czerwca w soboty kontrolerzy wystawiali średnio 610 zawiadomień, a w dni powszednie średnia wynosi 423 sztuki. Obsada kontrolerów w czwartek była podobna jak w inne dni – strefę kontrolowało 31 osób.

Kara za parkowanie bez opłaty wynosi 250 zł, a w przypadku zapłacenia w terminie, który umożliwi jej zaksięgowanie na koncie ZDMK w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia zawiadomienia, opłata zostanie obniżona do 150 zł. W zależności od tego, czy kierowcy skorzystają z tej zniżki czy nie, wpływy z minionego czwartku mogą więc teoretycznie wynieść od 167 250 zł do 278 750 zł.

Najbliższym dniem świątecznym, w którym obowiązywać będą opłaty, będzie wtorek 15 sierpnia.