Po śladach Jerzego Nowosielskiego. Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kilkadziesiąt ikon i naczyń liturgicznych można zobaczyć na wystawie „Święto – ślad po śladach” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Ekspozycja dedykowana jest pamięci Jerzego Nowosielskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostały ikony wykonane przez brata Marcina Świądra OFMCap, który swoje obrazy tworzy w alfabecie Jerzego Nowosielskiego. W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło ponad siedemset ikon i obrazów.

– Marcin Świąder jest kapucynem i artystą, który zafascynował się twórczością Jerzego Nowosielskiego. Od lat podąża po śladach jego sztuki, do czego odnosi się nazwa ekspozycji. Jego twórczość jest bardzo fascynująca i wzbudza spore zainteresowanie. To rodzaj sztuki, który przemawia do człowieka współczesnego – wyjaśnia Piotr Gajda, prezes Fundacji AKEDA organizującej wystawę „Święto – ślad po śladach”.

Sacrum i profanum

Oprócz unikatowych ikon brata Marcina Świądra zwiedzający mogą zobaczyć na ekspozycji oryginalne dzieło Jerzego Nowosielskiego – malarza, rysownika, scenografa, pedagoga i myśliciela odwołującego się do prawosławnej teologii.

– Jesteśmy przyzwyczajeni, że z ikonami spotykamy się zazwyczaj w kościołach. Natomiast galeria sztuki jest miejscem neutralnym, gdzie może przyjść każdy, nawet ktoś, kto jest niewierzący, by zetknąć się ze sztuką i wejść w dialog z rzeczywistością duchową – mówi Piotr Gajda. – Wystawa przygotowana jest w kluczu świąt. Eksponujemy najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego – dodaje.

Ważnym elementem ekspozycji jest również ceramika liturgiczna autorstwa Wojciecha Dzienniaka, która odwzorowuje naczynia z wczesnych wieków chrześcijaństwa. – To wybitny artysta, który mimo niepełnosprawności tworzy piękne naczynia liturgiczne i inspiruje innych – podkreśla prezes Fundacji AKEDA.

Wystawa „Święto – ślad po śladach” została zadedykowana pamięci Jerzego Nowosielskiego, jednego z patronów 2023 roku. Wizyta w Muzeum Archeologicznym może być więc szansą na przybliżenie twórczości wybitnego ikonopisarza i zainteresowanie nią szerszego grona publiczności.

By nieść pomoc innym

Organizatorem wydarzenia jest działająca w obszarze kultury oraz pomocy humanitarnej krakowska Fundacja AKEDA.

– Naszym flagowym projektem jest budowa pierwszej i jedynej w Republice Środkowoafrykańskiej szkoły muzycznej dla dzieci African Music School. To fantastyczna inicjatywa, gdyż w tym kraju nie ma ani jednej szkoły muzycznej, a jest mnóstwo utalentowanych dzieci. Oprócz tego, odkąd wybuchła wojna, pomagamy uchodźcom, a niemal od dwóch lat współpracujemy z Fraternią. To forma życia powołana wewnątrz zakonu kapucynów z trzech braci, którzy są artystami, piszą ikony i ewangelizują przez sztukę, a my ich wspieramy – tłumaczy Piotr Gajda, prezes Fundacji AKEDA.

Ekspozycję „Święto – ślad po śladach” będzie można oglądać do końca kwietnia w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.