PO: Żądamy 100 mln euro na walkę z koronawirusem w Małopolsce

Marek Sowa chce, aby zarząd województwa przeznaczył 100 mln euro fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Politycy małopolskiej Platformy Obywatelskiej chcą, aby zarząd województwa przekazał minimum 100 mln euro na doposażenie szpitali oraz walkę z bezrobociem w regionie.

– Wczoraj odbył się zarząd małopolskiej Platformy Obywatelskiej i podjęliśmy uchwałę. Ta uchwała wzywa zarząd województwa do przekazania środków na walkę z koronawirusem – powiedział podczas środowej konferencji prasowej (transmitowanej on-line) Aleksander Miszalski, poseł i przewodniczący wojewódzkich struktur partii.

Środki na służbę zdrowia i ochronę miejsc pracy

Marek Sowa, poseł z okręgu oświęcimskiego, a wcześniej od 2010 do 2015 roku marszałek Małopolski, mówił, że dzięki decyzji Komisji Europejskiej Polska ma w dyspozycji ponad dwa miliardy złotych na walkę z epidemią.

Środki, w ocenie posła, mogą być zaangażowane od ręki na wsparcie służby zdrowia oraz ochronę miejsc pracy.

– Ze zdziwieniem obserwujemy, że prawie wszystkie województwa uporały się z pakietem pomocowym, tylko dotychczas nie zrobił tego zarząd województwa małopolskiego – powiedział Marek Sowa.

Żądania opozycji

Platforma Obywatelska żąda, aby zarząd Małopolski niezwłocznie przedstawił swoje propozycje. W ocenie Marka Sowy, „już jesteśmy spóźnieni”, ponieważ inne województwa zatwierdziły pakiety antykryzysowe.

Na ruch, o jakim mówi parlamentarzysta, zdecydował się samorząd Województwa Podkarpackiego, który z programu operacyjnego przeznaczył 330 milionów złotych, z czego ok. 220 mln zł na przedsiębiorczość, 60 mln zł na ochronę miejsc pracy i 50 mln na sprzęt dla podkarpackich szpitali.

Podobnie postąpiły władze Śląska, które przyjęły program w wysokości 110 mln złotych. Natomiast zarząd Województwa Świętokrzyskiego wygospodarował 33 milionów złotych: 20 mln zł mają otrzymać wojewódzkie szpitale, a 13 mln zł – powiatowe.

– My żądamy co najmniej 100 milionów euro na małopolski pakiet kryzysowy – stwierdził Marek Sowa. Pieniądze miałyby być przeznaczone m.in. na doposażenie laboratoriów, aby mogły wykonywać w Małopolsce więcej niż 160 testów na dobę. 

Witold Kozłowski, marszałek Małopolski, w zeszły czwartek na antenie Radia Kraków mówił, że ok. 95 milionów złotych z funduszy europejskich może być przeznaczonych na walkę z koronawirusem.

comments powered by Disqus