Pociągiem z Krakowa do Chorwacji? Radni za

Split fot. pixabay.com

Radni miejscy przyjęli w środę rezolucję za uruchomieniem bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Krakowem a Chorwacją. Decyzje w tej sprawie będą jednak zapadać gdzie indziej.

Temat bezpośredniego połączenia kolejowego z Chorwacją wraca nie po raz pierwszy. Był już moment, kiedy sprawa zdawała się zmierzać do pozytywnego finału – w 2022 roku po długich formalnościach Urząd Transportu Kolejowego wydał czeskiemu przewoźnikowi RegioJet zgodę na uruchomienie połączeń w relacji Kraków – Rijeka i Split.

Pomysł nie doczekał się realizacji. Do Chorwacji można było pojechać natomiast z przesiadką w Pradze. W tym sezonie sprawa wygląda gorzej, ponieważ RegioJet zawiesił połączenia kolejowe pomiędzy Pragą a Rijeką, oferując w zamian połączenie autobusowe. Po drodze pojawiało się bowiem sporo problemów wynikających m.in. z faktu, że pociąg kursował przez kilka krajów, co ostatecznie skutkowało opóźnieniami i odpływem pasażerów.

Apel radnych

Miejscy radni liczą jednak na to, że połączenie pomiędzy Krakowem a Chorwacją uda się uruchomić. Podczas środowej sesji niemal jednogłośnie przyjęli rezolucję w tej sprawie do ministerstwa infrastruktury i PKP Intercity.

– Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu – czytamy w dokumencie.

Radni powołują się też na informacje od zaangażowanego w sprawę konsulatu Chorwacji, który regularnie spotyka się z apelami i zapytaniami o uruchomienie połączenia. Konsul honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk był obecny na sesji i przekonywał do poparcia takiej inicjatywy. W rezolucji stwierdzono m.in., że otwarcie takiej możliwości „ułatwi wyjazdy osobom starszym, pozwoli na komfortowe podróżowanie, szczególnie rodzin z małymi dziećmi, nocą, umożliwi przewóz większych bagaży oraz znacznie obniży koszty transportu w stosunku do podróży samochodem czy autokarem”.

Radni zwrócili uwagę, że taka oferta mogłaby być nie tylko dla krakowian chcących odwiedzić Chorwację, ale też i dla mieszkańców Chorwacji planujących wizytę w naszym mieście.

Na łamach Gazety Wyborczej PKP Intercity komentuje, że obecnie nie planuje uruchamiać połączenia do Chorwacji. Tłumaczy to kwestiami technicznymi, w tym koniecznością wynajmowania i dopinania lokomotyw spalinowych na części trasy, co nie byłoby opłacalne.