W czerwcu Muzeum Lotnictwa Polskiego świętować będzie 60. urodziny. Z okazji jubileuszu zaplanowano szereg atrakcji, takich jak pokazy lotnicze czy ekspozycje sprzętu wojskowego.
Muzeum znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, utworzonego przed I wojną światową przez Austriaków. Zbiory zaczęto kolekcjonować w 1963 roku – po likwidacji lotniska. Przez 60 lat muzeum zgromadziło unikatową kolekcję statków powietrznych, w tym wiele konstrukcji będących wytworem polskiej myśli technicznej.
Huczne urodziny Muzeum Lotnictwa Polskiego
Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się w dniach 15-18 czerwca. Co w programie? Przeloty samolotów, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, ekspozycje sprzętu wojskowego, wystawy edukacyjne, uroczysta msza święta, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, prelekcje, premiera książki o historii muzeum oraz koncert muzyki popularnej.
Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza także do udziału w konkursie modelarskim. Zadaniem uczestników jest stworzenie modelu statku powietrznego znajdującego się w zbiorach muzeum lub maszyny polskiej konstrukcji bądź produkcji. Modele będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych oraz czterech kategoriach tematycznych.
– Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć zarówno modelarze indywidualni, jak i zrzeszeni w klubach modelarskich i w modelarniach – informuje Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Finał konkursu odbędzie się w weekend, 24 i 25 czerwca. Wszystkie modele zostaną zaprezentowane na wystawie.
Unikatowe statki powietrzne
Muzeum Lotnictwa Polskiego posiada w swoich zbiorach ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców, a także ponad 140 silników lotniczych.
Wśród eksponatów znajdują się między innymi jedyne na świecie zachowane egzemplarze przedwojennych polskich konstrukcji (PWS-26, RWD-13 i RWD-21), samolot myśliwski PZL P.11c broniący polskiego nieba we wrześniu 1939 roku, a także legendarny Supermarine Spitfire w barwach dywizjonu 308 z Wielkiej Brytanii.
Odwiedzając muzeum można zobaczyć nie tylko unikatowe samoloty, ale także uzbrojenie lotnicze, przyrządy pokładowe, mundury, odznaczenia i archiwalne zdjęcia.
W ostatnim czasie pojawiły się także dwa wyremontowane szybowce zaprojektowane przez Antoniego Kocjana, wybitnego pilota, konstruktora i twórcę jednych z najbardziej znanych szybowców w latach 30. XX wieku. Prezentowane modele to WWS Wrona bis i IS-B Komar 49. Ekspozycję wzbogacają archiwalne dokumenty związane z konstruktorem oraz jego autorskie projekty.