Żywe obrazy Tetmajera. Muzeum Krakowa ogłasza konkurs inspirowany twórczością artysty

Wnętrze Rydlówki w Bronowicach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z okazji Roku Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa organizuje szereg wydarzeń mających na celu uczczenie pamięci artysty i przypomnienie o jego twórczości. Jedną z inicjatyw jest konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”.

Artysta, czołowy przedstawiciel Młodej Polski, polityk i działacz niepodległościowy. To w jego dworku, w podkrakowskich wówczas Bronowicach, odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które Wyspiański opisał w słynnym dramacie „Wesele”.

– On łączył ludzi i miał mnóstwo przyjaciół. Gdy mieszkał w Rydlówce, odwiedzali go głównie malarze. Potem zaś na Tetmajerówce bywali także pisarze i politycy, przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych. Podobno był szalenie lubiany w towarzystwie – zawsze wesoły i serdeczny. Imponował erudycją, poczuciem humoru i umiał się bawić. Był bardzo barwną postacią – opowiadała w rozmowie z LoveKraków.pl Zofia Gręplowska, wnuczka Włodzimierza Tetmajera.

Żywe obrazy Tetmajera

Jedną z inicjatyw w ramach obchodów Roku Tetmajera jest konkurs organizowany przez Muzeum Krakowa, inspirowany twórczością artysty.

– Zachęcamy do spróbowania odtworzenia obrazów Tetmajera, a że on malował dużo, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Konkurs jest adresowany także do grup. Wygrać będzie można m.in. noclegi w Krakowie – wyjaśniła Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki i koordynator Roku Włodzimierza Tetmajera.

Zadaniem uczestników jest przygotowanie krótkiego filmu lub fotografii przedstawiających odtworzone sceny z wybranego dzieła malarskiego Włodzimierza Tetmajera. Artysta w swojej twórczości inspirował się głównie tematyką wiejską. Malował m.in. sceny rodzajowe, czerpiąc z życia podkrakowskich wówczas Bronowic.

Na zwycięzców konkursu czekają wyjątkowe nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało noclegi w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wraz ze zwiedzaniem wystawy oraz w Pałacu Krzysztofory również połączone ze zwiedzaniem. Ponadto zwycięzcy otrzymają bony podarunkowe do Galerii Bronowice o wartości 100, 300 i 600 zł. Prace można przesyłać do 30 czerwca. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Muzeum Krakowa.

Monograficzna wystawa malarza

Z twórczością Włodzimierza Tetmajera będzie można zapoznać się także odwiedzając wystawę monograficzną poświęconą artyście. Ekspozycja „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer” zostanie otwarta już w czerwcu w Pałacu Krzysztofory.

Znajdą się na niej prace z ostatniej dekady XIX wieku i pierwszego dwudziestolecia wieku XX, a zwiedzający będą mogli obejrzeć blisko dwieście obrazów sztalugowych i kilkaset rysunków Włodzimierza Tetmajera.

Na wystawę trafią także pamiątki udostępnione przez rodzinę artysty. Jedną z nich będzie autentyczny zegarek Tetmajera.