Policjanci wystawili mandaty i upominali za brak maseczki

W poniedziałek i wtorek (23/24 sierpnia) nieumundurowani policjanci i pracownicy MPK sprawdzali, czy pasażerowie autobusów i tramwajów m.in. zakrywają usta i nos maseczką.

Większość pasażerów stosuje się do uregulowań, jednak są i tacy, którzy świadomie je łamią. Bywają też roztargnieni pasażerowie, którzy po prostu o nich zapominają – mówi mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Podczas kontroli w pojazdach komunikacji miejskiej policjanci i inspektorzy MPK zwracali uwagę osobom, które nie miały maseczek. Zapominalscy byli pouczani, natomiast ci którzy lekceważyli uwagi policjantów, musieli liczyć się z  konsekwencjami. W akcji brali również policjanci "drogówki", którzy dbali o przestrzeganie przepisów uczestników ruchu drogowego na trasach, gdzie prowadzone były kontrole i w razie konieczności byli gotowi udzielić wsparcia inspektorom i policjantom działającym wewnątrz pojazdów.

– W ciągu dwóch dni funkcjonariusze podjęli kilkadziesiąt interwencji, które zakończyły się 12 pouczeniami za brak maseczki, 2 za brak zachowania dystansu społecznego, 3 pouczeniami za zaśmiecanie  1 pouczeniem za wykroczenie drogowe. Policjanci wystawili 39 mandatów za nie stosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa i 1 mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym – wylicza Gleń.