Pomnik na al. Daszyńskiego do renowacji. Większość pokryje ministerstwo

fot. ZDMK

Zarząd dróg podpisał umowę na renowację Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa. Do tej pory nie przechodził on większego remontu.

Pomnik, od czasu wzniesienia w latach 80., nie przeszedł żadnych gruntownych remontów. Wykonana w 2020 roku ekspertyza konstrukcyjna wykazała, że obiekt jest narażony na stopniową degradację, a jego dalsze bezpieczne trwanie będzie możliwe po przeprowadzeniu kompleksowej konserwacji. Powinna ona objąć zarówno metalowe, jak i żelbetowe elementy.

W ostatnim czasie Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował o podpisaniu umowy z firmą, która przeprowadzi renowację pomnika. Całość będzie kosztować ponad 440 tys. zł, przy czym zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku –„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”.

Prace polegać będą m.in. na odczyszczeniu pomnika, usunięciu mikroflory, warstwy farby z cokołu i nawarstwień korozyjnych, uzupełnieniu ubytków i wykonaniu stosownej warstwy izolacyjnej.

Upamiętnia robotników

Pomnik zlokalizowany przy al. Daszyńskiego na Grzegórzkach wzniesiono w 1986 r. dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych “Semperit”, podczas którego zginęło siedmiu robotników.

Usytuowanie nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku 1936 r.

Autorem projektu jest krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927 – 1991).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki