Ponad 3 tysiące miejsc pracy w Małopolsce zlikwidowano przez pandemię

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

– W województwie małopolskim w pierwszym kwartale 2020 roku zlikwidowano 12 546 miejsc pracy – informuje Renata Ptak z Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Spośród wszystkich zlikwidowanych miejsc pracy w pierwszym kwartale 24,4 proc. (w przypadku Małopolski to nieco ponad trzy tysiące) zlikwidowano w związku z sytuacją epidemiczną w kraju – mówią dane Głównego Urzędu Statystycznego.

W skali ogólnokrajowej zlikwidowano blisko 120 tysięcy miejsc pracy, z czego niemal 29 tysięcy w związku z pandemią. Likwidacja dotyczyła głównie sektora prywatnego i jednostek, w których pracowało do 50 osób.

Najwięcej likwidacji miejsc pracy w związku z COVID-19 wystąpiło w branży handlu hurtowego i detalicznego oraz w sektorze napraw motoryzacyjnych.

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2011 roku

Główny Urząd Statystyczny informuje, iż w końcu pierwszego kwartału tego roku liczba pracujących była o 3,6 proc. niższa niż w końcu ostatniego kwartału 2019 roku.

Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na przełomie 2010 i 2011 roku, bowiem od 2012 roku liczba pracujących w pierwszym kwartale była wyższa niż w czwartym kwartale roku poprzedniego.

– Sytuacja obserwowana w bieżącym kwartale jest nietypowa wobec tendencji obserwowanych w drugiej dekadzie XXI wieku. Mogło na to wpłynąć wiele przyczyn, w tym rozprzestrzenianie się COVID-19 – czytamy w raporcie GUS-u.

11 procent pracujących objęto pracą zdalną

Gdy wybuchła epidemia okazało się, że wiele rzeczy może funkcjonować zdalnie, w tym wykonywanie naszych obowiązków zawodowych.

Badania urzędu statystycznego mówią, iż na koniec marca pracą zdalną objętych zostało 11 procent pracujących w Polsce. W zależności od województw pracą zdalną objęto od 7 do 17 procent zatrudnionych. Małopolska znalazła się w czołówce pod tym względem z wynikiem 10–14 proc.

Najczęściej z pracy zdalnej korzystali pracownicy z sektora edukacji, informacji i komunikacji oraz z działalności naukowej i technicznej.