Ponad 470 wystawców i 700 autorów. Przed nami Targi Książki w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 26-29 października Expo Kraków wypełni się miłośnikami literatury z całego świata. W tegorocznej odsłonie Targów Książki weźmie udział ponad 700 autorów, a na uczestników czekać będzie wiele zmian.

„Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata” – pod takim hasłem odbędzie się 26. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. To cytat z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej, która w tym roku skończyłaby 100 lat.

– To motto, jak zresztą każdy fragment z wiersza Wisławy Szymborskiej, jest tak pojemne i ogromne, że można dopasować do niego bardzo wiele wyjaśnień i myśli w głowie. I to nie tylko tych, które od razu nam się nasuwają na myśl, czyli podróże, oglądanie, zwiedzanie, przeżywanie, poznawanie nowych ludzi i nowych miejsc. To hasło bardziej mi się kojarzy z takimi podróżami w głąb siebie, swojego serca i głowy, poznawanie siebie i świata, który się zmienia – powiedziała podczas konferencji prasowej Grażyna Grabowska, prezes Targów Książki w Krakowie.

Miłośnicy twórczości Wisławy Szymborskiej, patronki 2023 roku, będą mogli zajrzeć na specjalne stoisko przygotowane przez Fundację Wisławy Szymborskiej wraz z księgarnią De Revolutionibus i marką Medicine. Oprócz książek pojawią się m.in. ubrania, gadżety, artykuły biurowe oraz broszki i przypinki od marki Yes zaprojektowane z użyciem motywu z jednej z wyklejanek Szymborskiej.

Od kryminałów po literaturę dziecięcą

Międzynarodowe Targi Książki to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Podczas trwającego cztery dni święta uczestnicy mogą nie tylko wziąć udział w licznych prelekcjach oraz dyskusjach, ale także spotkać się z ulubionymi pisarzami i powiększyć domowe biblioteczki o nowe tytuły.

W dniach 26-29 października przestrzeń EXPO Kraków wypełni się literaturą wszelkiego rodzaju. Na uczestników czekać będzie literatura piękna, faktu, religijna, naukowa, popularno-naukowa, kryminalna, thrillery, literatura dziecięca, młodzieżowa, young adult i fantastyka. Nie zabraknie także komiksów i gier planszowych.

Dla najmłodszych miłośników literatury przygotowano liczne warsztaty – naukowe, plastyczne, graficzne i ilustratorskie. Młodzi czytelnicy będą mogli także spotkać się ze swoimi ulubionymi twórcami i bohaterami książek m.in. Nelą Małą Reporterką.

Autorzy na Targach Książki

Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców i 700 autorów. Wśród twórców, którzy zagoszczą na targach będą m.in. Katarzyna Bonda, Max Cegielski, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Nosowska, Jacek Dukaj, Robert Małecki, Katarzyna Puzyńska, Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch czy Jakub Żulczyk.

Czytelnicy będą mogli spotkać się także z przedstawicielkami literatury kobiecej. Pojawią się również autorzy i autorki książek polityczno-historycznych oraz literatury faktu.

– Nadal wyraźnie utrzymuje się trend z literaturą young adult, która podbija listy bestsellerów w Polsce. Targi odwiedzą znane i lubiane autorki m.in. Weronika Ancerowicz, Ula Buchacz, Natalia Fromuth, Natalia Klewicz, Weronika Marczak, Izabella Nowaczyk, Lyyn Painter, Agata Polte, Edyta Prusinowska i Sarah Sprinz – zdradziła Małgorzata Downar, project manager Targów Książki w Krakowie.

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia nie zabraknie znanych i lubianych festiwali. Wśród nich m.in. Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, Festiwal Literatury Kobiecej czy Festiwal Mroczne Historie.

Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w targach, organizatorzy zapraszają do śledzenia wydarzeń na Wirtualnej Platformie Targów.

– Platforma działa cztery dni. Od czwartku do niedzieli będą streamowane najważniejsze wydarzenia i spotkania z autorami, a także wydarzenia branżowe. Z kolei w sobotę i niedzielę będzie działała Telewizja Targowa, którą poprowadzą znani i lubiani dziennikarze literaccy: Małgorzata Bugaj, Justyna Dżbik-Kluge, Łukasz Wojtusik i Adam Szaja. Formuła Telewizji Targowej przypomina trochę telewizję śniadaniową. To będą krótkie rozmowy o literaturze, o premierach i o tym, co się dzieje na rynku wydawniczym – podkreśliła Małgorzata Downar.

Limity wejść i więcej przestrzeni

Zeszłoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ponad 45 tysięcy osób, a hala przy ul. Galicyjskiej pękała w szwach. Aby poprawić komfort uczestników organizatorzy postanowili wprowadzić w tym roku szereg zmian.

– Po to, aby nie zmuszać czytelników do gromadzenia się i czekania na swojego ulubionego autora od godzin porannych do wieczornych i tym samym blokowania przestrzeni targowej, powstanie specjalna hala namiotowa „Karpaty” – wyjaśniła Grażyna Grabowska, prezes Targów Książki w Krakowie.

W przestrzeni o powierzchni 3 tys. mkw. znajdzie się 20 stanowisk dla autorów. Kolejną zmianą będą limity wejść na targi oraz bezpłatne wejściówki (vouchery) na wybrane spotkania z autorami podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora. Bilet wstępu uprawnia do pobrania maksymalnie pięciu voucherów na spotkania z autorami.

Dla posiadaczy biletów online oraz biletów zakupionych w kasach (ilość ograniczona) zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. W sobotę i niedzielę osobne wejście zostanie także uruchomione dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Wprowadzona zostanie również możliwość wyjścia i powrotu na targi tego samego dnia na podstawie pieczątki. Przy wyjściu wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony chęć powrotu. Nowością będzie też Punkt Wysyłki Książek.

Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9. W czwartek i niedzielę organizatorzy zapraszają w godz. 10:00–17:00, natomiast w piątek i sobotę w godz. 10:00–19:00.