Postój w spalarni śmieci. „Jest nieco większym wyzwaniem”

fot. Krzysztof Kalinowski
W Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów w Nowej Hucie trwa coroczny, obowiązkowy przegląd techniczny instalacji. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac, od 18 września ekospalarnia będzie gotowa do stabilnego funkcjonowania przez kolejne ponad osiem tysięcy godzin.
– Ciekawostką tegorocznego przeglądu jest prowadzona modernizacja stacji redukcyjno-schładzającej pary wodnej. Inwestycja ta to tak naprawdę przygotowanie do przeglądu w 2023 roku, kiedy planujemy gruntowny remont turbiny, pierwszy od uruchomienia ekospalarni w 2016 roku. Stacja ta pozwoli na spalanie odpadów i produkcję ciepła bez konieczności pracy turbiny, której remont potrwa blisko miesiąc – mówi Wojciech Wróbel, dyrektor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie.

Zwiększenie produkcji energii od połowy 2023 roku

– Tegoroczny postój jest dla nas nieco większym wyzwaniem niż dotychczasowe ze względu na prowadzoną inwestycję odzysku ciepła ze spalin. Realizowane są prace budowlano-montażowe, które mogą być wykonane tylko w czasie, kiedy zakład nie pracuje – podkreśla Wróbel.

Prace zostały zaplanowane tak, by w ich trakcie najważniejsze elementy nowej instalacji zostały włączone do istniejącego układu, a kolejne etapy odbywały się bez potrzeby ponownego zatrzymywania linii technologicznych. To znacznie ułatwi dalsze prace, a oddanie do użytku nowej, zwiększającej produkcję energii instalacji planowane jest na połowę 2023 roku.

– Bezpieczeństwo zarówno sanitarne jak i energetyczne Krakowa jest dla nas niezwykle istotne, zwłaszcza w obliczu kryzysu energetycznego i nadchodzącej zimy nie możemy sobie pozwolić na przerwy w pracy – mówi Wróbel.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta