Potrzeby rynku IT i oferta edukacyjna Krakowa. Rozmowa z Rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości

fot. foto: © 2023 Paweł Suder / www.pawelsuder.pl

Według raportu IT Market Report 2023 w Krakowie w 2022 roku pracę w branży IT znalazło 11 tysięcy osób. O potrzebach rynku IT oraz o ofercie edukacyjnej Krakowa rozmawiamy z JM Rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie Krzysztofem Roszczynialskim oraz Dziekanem Wydziału Nauk Stosowanych dr Bartoszem Bandułą, prof. WSZiB.

Panie Rektorze, WSZiB otworzyła właśnie dwie, wydaje się, idealnie dopasowane do rynku pracy specjalizacje na Informatyce stosowanej: technologie informatyczne w big data oraz software engineering i produkcja oprogramowania. Czy Pana zdaniem trudności, które odczuła w ostatnim czasie branża IT, już minęły?

KR: Rynek usług informatycznych rozwija się bardzo dynamicznie i Polska jest nadal konkurencyjnym krajem, jeśli chodzi o lokowanie się firm właśnie z tej branży. Według wspomnianego przez Panią raportu w samym 2022 roku w Krakowie pojawiło się ponad 40 nowych firm z sektora IT. W sumie w naszym mieście funkcjonuje ich już ponad 500. Jako WSZiB prowadzimy własne analizy związane z zapotrzebowaniem na konkretnych specjalistów. Dwie nowe ścieżki kształcenia na kierunku Informatyka stosowana są idealnie dopasowane do potrzeb pracodawców, którzy mają swoje siedziby właśnie w subregionie krakowsko-śląskim. Myślę także, że absolwenci, którzy skończą te specjalizacje, czyli technologie informatyczne w big data lub software engineering i produkcja oprogramowania, nie będą mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy.

Ponad 77% pracowników w branży IT ma wyższe wykształcenie informatyczne bądź dyplom z kierunków pokrewnych. Obecnie w Krakowie studiuje ponad 130 tysięcy młodych osób. Jak uniwersytety mogą obecnie dbać o kształtowanie ich umiejętności praktycznych i zwiększyć ich konkurencyjność na rynku pracy?

BB: Stworzony przez nas kierunek studiów magisterskich – Informatyka stosowana ma na te potrzeby odpowiedzieć. Kształcenie informatyka można podzielić na trzy obszary. Pierwszy obejmuje zagadnienia związane z kanonem – to przedmioty kształcenia ogólnego, które pozwalają poszerzyć wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia, np. metody obliczeniowe w informatyce, zaawansowane podejście do inżynierii oprogramowania czy na przykład przedmioty związane z matematyką, które są niezbędne do tego, żeby informatyk w sposób prawidłowy wykonywał swoją pracę. Drugim obszarem są przedmioty kształcenia specjalizacyjnego; tu mówimy o dwóch ścieżkach kształcenia, spośród których studenci wybierają jedną już w pierwszym semestrze, czyli podczas rekrutacji na studia decydują, które przedmioty specjalizacyjne będą chcieli zgłębiać. Są to technologie informatyczne w big data oraz software engineering i produkcja oprogramowania.

Specjalizacja technologie informatyczne w big data przygotowuje absolwentów do pracy na stanowiskach menedżerskich związanych z prowadzeniem złożonych projektów o charakterze bazodanowym. Kształtuje także kompetencje analityka w obszarze big data. Natomiast specjalizacja software engineering i produkcja oprogramowania skierowana jest do pasjonatów programowania, którzy chcieliby uzyskać kompetencje menedżera IT w zakresie prowadzenia złożonych projektów programistycznych. Informatyka stosowana to interesujący kierunek studiów dla osoby chcącej w krótkim czasie zdobyć pogłębioną wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii bazodanowych, sztucznej inteligencji, jak też z zakresu szeroko rozumianej inżynierii oprogramowania. Studia te kształtują również  umiejętności niezbędne do pracy na stanowisku kierownika projektów związanych z big data lub produkcją oprogramowania. Absolwent otrzyma specjalistyczną i pogłębioną wiedzę z zakresu secure coding oraz secure application development. To unikalna propozycja, która pozwala poszerzyć kompetencje menedżera programisty o kluczowe aspekty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa systemów komputerowych podczas produkcji oprogramowania.

Trzeci komponent naszego programu studiów stanowią praktyki. Przewidziane są w semestrze trzecim i koncentrują się wokół wykształcenia kompetencji praktycznych w obszarze związanym z kierunkiem i specjalizacją. Uczelnia zadbała o bazę wiodących firm z branży IT, które chętnie przyjmują naszych studentów. Mówimy tutaj o firmach zarówno z sektora bazodanowego, jak i firmach, które zajmują się produkcją oprogramowania na dużą skalę, m.in. Aon czy Ideology.

KR: Do nauczania na tym kierunku dobraliśmy kadrę tak, aby spełniała wymagania Ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jak też Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Stworzyliśmy zatem bazę pracowników naukowo-dydaktycznych z dorobkiem w dziedzinie informatyki technicznej czy telekomunikacji, a także zadbaliśmy, aby studia były mocno nasycone praktykami. Uważam, że jest to jeden z filarów sukcesu naszej Uczelni, nie tylko na kierunku Informatyka.

Nasi studenci mają dostęp do najwyższej jakości infrastruktury informatycznej. Myślę, że wybierając studia, warto spojrzeć nie tylko na program czy kadrę, ale również przyjść i zobaczyć nasz sprzęt, wyposażenie sal wykładowych i stosowane technologie. Będzie ku temu okazja już 7 marca 2024 podczas Dnia Otwartego WSZiB, na który serdecznie zapraszam.