W ostatnich miesiącach przez Małopolskę niejednokrotnie przechodziły gwałtowne nawałnice i burze. Potrzeba inwestycji, które będą chronić dobytek mieszkańców przed podtopieniami i powodziami.
Rządzący zdają sobie sprawę z tego, że postępujące zmiany klimatu i związane z nimi intensywne opady skutkują coraz liczniejszymi powodziami i podtopieniami w obrębie zlewni Górnej Wisły. Żywioł niszczy dobytek mieszkańców, którzy mieszkają w bliskim sąsiedztwie rzek i potoków. W odpowiedzi na poselską interpelację Dominika Jaśkowca (Koalicja Obywatelska) Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że na odcinku Wisły pomiędzy Oświęcimiem a Krakowem powstanie 11 polderów, które w znacznym stopniu ograniczą ryzyko powodziowe (zretencjonują 50 mln m3 wody).
– Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że ich budowa miałaby się rozpocząć w 2026 r. – twierdzi Jaśkowiec. Dopytywał też o inwestycje, które miałyby z kolei ograniczyć ryzyko powodzi między Krakowem a Zawichostem (powiat sandomierski). – W tym przypadku planowana jest budowa suchych zbiorników przeciwpowodziowych – z poszanowaniem środowiska. Inwestycje mają zostać zrealizowane w taki sposób, by nie wpłynąć negatywnie m.in. na populację płazów – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi na interpelację nie ma informacji, kiedy miałaby się rozpocząć budowa zbiorników.
Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że będą realizowane też inwestycje, dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Prądnika. Wody Polskie są w trakcie wykonywania koncepcji zabezpieczeń zabudowań w Zielonkach, które znajdują się w strefie zalewowej. „Koncepcja wskaże kierunek działań, dotyczących ochrony przeciwpowodziowej. Termin zakończenia prac nad dokumentem przypada w lipcu tego roku” – przekazał resort infrastruktury.
Z kolei w dolinie rzeki Skawinki planowana jest budowa czterech zbiorników: Gościbia, Jastrząbka, Głogoczówka, Cedron. Dodatkowo mają powstać również bulwary i obwałowania. Realizacja tych zadań podlega aktualnie „analizie pod kątem celowości i oszczędności dla uzyskania optymalnego doboru środków”.