Poznaliśmy Ambasadorów Wielokulturowości. „Herb Krakowa to szeroko otwarte wrota”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Collaborate, Krakow!, Chór w Kontakcie, Anna Wilczyńska oraz David McGirr – te instytucje i osoby zostały nagrodzone tytułem „Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości” za 2019 rok.

Już samo odczytanie listy nominowanych do nagrody instytucji i osób pokazuje, jak wiele dzieje się w tej dziedzinie w Krakowie. Znalazły się wśród nich te zajmujące się działalnością artystyczną, społeczną, edukacyjną czy biznesową – skierowaną do konkretnych grup religijnych czy narodowych lub do szerokiego kręgu obcokrajowców mieszkających w naszym mieście.

O tym, że jest ich w Krakowie wielu, i to od samego początku istnienia miasta, przypomniał prezydent Jacek Majchrowski. Zwrócił uwagę na otwartą bramę wpisaną w herb miasta, które na każdym etapie swojego rozwoju czerpało wiele z obecności innych kultur.

– W Krakowie szczycimy się wielokulturowym dziedzictwem, lubimy mówić o historycznych wielokulturowych tradycjach, ale bardzo nam też zależy, żeby do tej historii dopisać współczesny rozdział. Chcemy, by wszyscy przybysze z różnych stron Europy i świata, którzy zdecydowali się zamieszkać w Krakowie, czuli się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności – podkreślił.

Jak mówił, oficjalne dane nie oddają w pełni rzeczywistości i w praktyce możemy mówić o ok. 10-procentowym udziale cudzoziemców w populacji miasta.

Dlatego też tym istotniejsze jest tworzenie inicjatyw, które ułatwiają obcokrajowcom z jednej strony integrację i funkcjonowanie w polskiej rzeczywistości, a z drugiej – kultywowanie własnej tożsamości.

Wyróżnieni

Spośród 44 zgłoszeń Kapituła Wielokulturowości kierowana przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca wyłoniła dwie instytucje i dwie osoby. Wyróżniono:

- Collaborate, Krakow! – nieformalną grupę, która od  czterech lat działa w siedzibie Stowarzyszenia Ambasada Krakowian przy ul. Stolarskiej 6/9 i organizuje wydarzenia networkingowe integrujące społeczność lokalną ze społecznością obcokrajowców.

- Chór w Kontakcie, pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima, który działa jako grupa nieformalna od 2015 roku. Członkowie chóru promują muzykę świata, wykonując utwory w 17 językach, a różnorodność religijną w przestrzeni sakralnej upowszechniają, prezentując utwory, które łączą wszystkie religie.

- Annę Wilczyńską – dziennikarkę i arabistkę, zajmującą się islamem i edukacją w zakresie kultury arabskiej, migracji i różnorodności. Uczy języka arabskiego i współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie, które oferuje bezpłatną pomoc prawną dla cudzoziemców, także uchodźców. Prowadzi też popularnego bloga na temat islamu i kultury arabskiej www.islamistablog.pl, organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne skoncentrowane na różnorodności religijnej, migracji, walce z islamofobią.

- Davida McGirra – mieszkającego od dziewięciu lat w Krakowie Szkota, który skupia się na działalności skierowanej do społeczności międzynarodowej w Krakowie i w Polsce, a także do obcokrajowców odwiedzających nasz kraj w celach turystycznych i biznesowych. Stworzył i prowadzi (w języku angielskim) kanał telewizyjny Kraków TV na YouTube, a także portal internetowy Kraków Expats Directory - www.krakowexpats.pl, będący przewodnikiem dla obcokrajowców żyjących w Krakowie.

 

LoveKraków.pl jest patronem medialnym plebiscytu Krakowski Ambasador Wielokulturowości 2019.

comments powered by Disqus