Praska 25 - miejsce, gdzie sztuka sama puka do drzwi seniorów

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II przy ul. Praskiej 25 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II przy ul. Praskiej to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Co roku odbywa się tutaj ponad 120 różnych wydarzeń kulturalnych – koncerty, spotkania świąteczne i okolicznościowe, turnieje gier, spektakle teatralne, a nawet pokazy żonglerki. Szczególny klimat mają wernisaże, które skierowane są nie tylko do seniorów będących pod opieką placówki, ale też osób z zewnątrz, którym obcowanie ze sztuką sprawia przyjemność.

Pracownicy DPS przy Praskiej podkreślają, że to właśnie w ich placówce powstała pierwsza galeria sztuki w Polsce. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej ze wszystkich wydarzeń kulturalnych szczególnie upodobali sobie wernisaże. Te spotkania ze sztuką są organizowane od ponad pięciu lat, zazwyczaj dwa razy do roku. Artyści prezentują tutaj malarstwo i rysunek współczesny. Często tym wydarzeniom towarzyszy muzyka. Skąd wziął się pomysł na organizację wernisaży? – Osoby starsze i chore nie mają często dostępu do sztuki. Postanowiliśmy więc, że zrobimy wszystko, aby sztuka przyszła do nich – tłumaczy Beata Magiera, dyrektor DPS przy ul. Praskiej.

Organizatorzy zastanawiali się, czy podopieczni nie będą nastawieni sceptycznie wobec tej formy spędzania wolnego czasu. – Nie wiedzieliśmy, jaki będzie odbiór tych wydarzeń, jednak od początku spotkaliśmy się niezwykle pozytywną reakcją – wspomina Beata Magiera, dyrektor DPS przy ul. Praskiej.  Z czasem seniorzy zaczęli interesować się sztuką jeszcze bardziej. - Dopytują artystów o postacie przedstawione na obrazach, tematy dzieł, techniki, jakimi zostały wykonane prace. Wśród naszych podopiecznych mamy też osoby, które same zaczęły malować i pisać wiersze – dodaje Beata Magiera.

Pierwszym artystą, który zaprezentował swoje prace w DPS im. Św. Jana Pawła II przy ul. Praskiej był prof. Ryszard Grazda - krakowski malarz, absolwent ASP i pracownik naukowy wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Z czasem w placówce zaczęło gościć coraz więcej autorów dzieł sztuki, w tym dr Andrzej Domarzewski, prof. Lucjan Orzech, Mirosław Krzyśków, Marcin Barański, Jerzy Galos, Jerzy Leszczyński, Marek Batorski i Adrian Spuła. Wiele obrazów, które przyniosą ze sobą malarze zostaje potem na korytarzach DPS, aby móc na co dzień cieszyć oko podopiecznych.

Malarze bardzo chętnie spotykają się z seniorami.  –Zwykle mamy już umówionych artystów na dwa, trzy wernisaże do przodu – zdradza Beata Magiera. Ostatnią wyjątkową postacią, która gościła w DPS im. Św. Jana Pawła II był Stanisław Kmiecik – malarz, który urodził się bez rąk. Swój talent malarski odkrył jako pięciolatek, kiedy zaczął malować stopami i ustami. 19 października w DPS przy Praskiej Stanisław Kmiecik nie tylko zaprezentował swoje prace, ale też pozwolił podopiecznym, żeby zobaczyli na żywo jak powstają jego dzieła. W obecności gości namalował obraz stopami. Podczas wernisażu goście miło spędzali czas słuchając na żywo muzyki Lidii Jazgar. Kolejne artystyczne wydarzenie w DPS przy ul. Praskiej odbędzie się wiosną 2018 roku.

Partnerem akcji #DlaSeniora jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

comments powered by Disqus