Prezydenci trzech miast apelują o wycofanie się z uchwały „anty-LGBT”

Jacek Majchrowski fot. Krzysztof Kalinowski

Prezydenci Krakowa, Tarnowa oraz Oświęcimia zwrócili się do władz Małopolski o wycofanie się z deklaracji w sprawie „sprzeciwu wobec wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”.

Jak piszą autorzy apelu, samorządowcy są zobowiązani do zapewnienia równego traktowania wszystkich polskich obywateli, a także mają obowiązek strzec praw człowieka.

– Wystąpienia wicemarszałka województwa małopolskiego Tomasza Urynowicza o odstąpienie od deklaracji popularnie zwanej „anty-LGBT”, zwracając uwagę na zagrożenie utraty funduszy unijnych, dało impuls wspólnemu stanowisku – podkreślają prezydenci.

W ich ocenie, dokument przyjęty przez sejmiku ma naruszać zasady równości i naraża ludzi o odmiennych od powszechnych preferencji seksualnych na dyskryminację.

Oczekują, że sejmik wycofa się z deklaracji z 29 kwietnia 2019 roku. – Jesteśmy przekonani, że Małopolanie, bardziej niż budowania konfliktów międzyludzkich, oczekują od radnych województwa szacunku, godnego traktowania i w razie potrzeby – legislacyjnego wsparcia, gwarantującego skuteczne przeciwdziałanie aktom nietolerancji i dyskryminacji – podkreślają.

Pod apelem podpisali się prezydenci: Krakowa (Jacek Majchrowski), Tarnowa (Roman Ciepiela) oraz Oświęcimia (Janusz Chwierut).