Korony Równości przyznawane są osobom i instytucjom, zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności LGBT+. W tegorocznej edycji plebiscytu do nagrody został nominowany też prezydent Aleksander Miszalski.
Korony Równości to nagrody uznawane za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w Polsce za działalność na rzecz społeczności LGBT+. Dlaczego w gronie nominowanych znalazł się również prezydent Krakowa? W uzasadnieniu czytamy: „Wielokrotnie udzielał równościowych wypowiedzi, również w trakcie kampanii wyborczej. Przyznał patronat nad krakowskim Marszem Równości i poszedł na jego czele. Doprowadził również do wywieszenia tęczowej flagi na krakowskim magistracie jako symbolu tolerancji i otwartości”.
Kandydatów wybrała kapituła w składzie: Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, Ane Piżl – edukatorka, twórczyni projektów równościowych, Monika Płatek – ekspertka z zakresu prawa, praw człowieka i praw kobiet, Łukasz Antkiewicz – lider projektu Open For Business w Polsce, Piotr Jacoń – dziennikarz, autor książek, Radosław Markowski – socjolog, politolog, Mirka Makuchowska – dyrektorka KPH.
Wszyscy nominowani:
Aktywizm: Fundacja Tęczowe Rodziny, Kazik Strzelec, Anna Matras,
Instytucje: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, dr Kosma Kołodziej, Aleksander Miszalski,
Prawo: adw. Anna Mazurczak, adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki, Koalicja na rzecz związków partnerskich i równości małżeńskiej,
Media: Tomasz-Marcin Wrona, Anna Gmiterek-Zabłocka, Podcast Inna Polska,
Internet: Grupa Stonewall, Mamo Patrz, Orientuj.się,
Kultura: Chór Voces Gaudii, Renata Lis, 15. edycja LGBT+ Film Festival,
Biznes: Perspektywy Women in Tech, Sephora Polska, Converse.
Internetowe głosowanie trwa do 6 września. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 września. Więcej informacji na stronie internetowej.